Z teprve osmileté Rebeky se ze dne na den stala hrdinka, tedy alespoň mezi archeology. Podařilo se jí totiž něco, co se i těm nejzkušenějším z nich nemusí podařit za celý život. Čirou náhodou narazila na archeologický poklad. Její příběh přinesl portál Zoznam.sk.
Nález objevila v obci Košolná na západě Slovenska, kde zrovna venčila psa. Na poli si všimla malého zvláštně vypadajícího hladkého kamene pravidelného tvaru. "Přivolala proto otce, který jako nadšenec do archeologie v daném předmětu hned poznal pravěkou sekyrku," informoval podle portálu Mytrnava.sme.sk archeolog Matúš Sládek.
[chooze:article;value:568242]
Rebečin otec odhalil, že se jedná o část sekery z mladší doby kamenné. Sekyrka, která je vyrobená ze zelené břidlice, váží 65 gramů a bývala přichycena k dřevěné či parohové násadě. Obvykle se používala ke kácení nebo opracovávání dřeva.
"Takové hladké sekerky se vyráběly štípáním kamene vhodného tvaru jiným kamenem (otloukačem) do polotovaru, který se dále brousil o kamenné podložky až do vytvoření požadovaného tvaru. Otloukače a podložky musely být alespoň ze stejně tvrdé horniny jako kámen, ze kterého se vyráběla sekyrka," popsal Sládek.
Rodiče malé archeoložky požádali o nálezné pro dceru , která dostala i volný vstup do Západoslovenského muzea v Trnavě, kde ji po archeologické expozici provede odborník. Dost možná se tak dívenka právě v den nálezu rozhodla, čím by chtěla jednou být.
Velký úspěch archeologů. Na Znojemsku našli hrob, který by mohl být starý tisíce let:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.