Každé velitelství Vojenské policie má svoji pyrotechnickou skupinu a každá tato skupina v rámci útvaru Vojenské policie dělá prevenci, přednášky, osvětu a školí lidi v oblasti pyrotechniky.
Co ale musí splňovat vojenský policista, aby se stal pyrotechnikem? "Musí souhlasit, musí to chtít dělat, pak jsou tam zdravotní podmínky, musí mít klasifikaci A, nutná je bezúhonnost a vyšší bezpečnostní prověrka," vysvětlil pyrotechnik Vojenské policie Roman Vajdečka.
[chooze:article;value:594299]
Pyrotechnici od Vojenské policie mají k dispozici pyrotechnického robota. Toho převáží ve speciálně upravené dodávce s dalším vybavením a výstrojí, kde nechybí speciální obleky, nářadí, rušičky signálu a další.
"Pyrotechnický robot je taková součást bezpečnostního protokolu pyrotechnika, který používá při manipulaci s tím předmětem, kdy z bezpečné vzdálenosti na dálku může monitorovat ten předmět, může s ním hýbat, může ho i zničit rozstřelovačem, vodou, vodním paprskem," přiblížil Vajdečka.
Vojenská policie používá také pozemní drony, které jsou určené k převážení nákladu. Ten může být řízený přímo, nebo mu může operátor nastavit trasu, kdy dron sám pojede. Má na sobě i několik kamer, kterými může monitorovat okolí.
"Typický příklad byl vlastně třeba výbuch ve Vrběticích. Nemohli poslat lidi na louku nebo do lesa, kde byla rozházená munice, tak jsme poslali ten prostředek a na základě informací z kamer jsme mohli vyhodnotit, jak to tam vypadá," přiblížil Alan Mach z oddělení ochrany letiště.
Ovládání dronu si zkusila i reportérka Kristýna Bezděková. Jak poznamenala, základní pohyb není nic složitého.
Vojenská policie české armády má nyní asi 1 300 příslušníků. Kdo by se chtěl přidat, čeká ho výběrové řízení. "Je nutné splnit určité fyzické předpoklady, ale poté každý rok musí každý příslušník absolvovat výroční a profesní přezkoušení," popsal vrchní praporčík Vojenské policie Milan Reiterman. Na celý díl pořadu se můžete podívat pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.