Nejvíce elektřiny z obnovitelných zdrojů, zhruba šest procent, u nás vyrábí solární elektrárny. I ty Jiřího Čady. "Na firmě máme asi 40 panelů a budeme rozšiřovat o dalších 60. Je to momentálně velmi výhodné pro nás jako podnikatele," řekl.
Takovýchto menších fotovoltaických elektráren je u nás okolo 200 tisíc, nejvíce jich přibylo v roce 2022. Čtyři procenta elektřiny vyrábí vodní elektrárny. Další tři bioplynky a jedno procento větrné. "Obnovitelné zdroje tvoří zhruba 14 procent našeho energetického mixu," vysvětlil ekonom Štěpán Křeček.
[chooze:article;value:583797]
Do roku 2030 by se navíc měl tento podíl vyráběné elektřiny z obnovitelných zdrojů více než zdvojnásobit. Je ale otázkou, jestli přenosová síť v Česku má dostatečnou kapacitu.
Už teď máme problémy. Slunce, tudíž výrobu elektřiny ze solárních elektráren, hlavně v letních měsících prostě nevypnete. "Růst obnovitelných zdrojů, kdy solární elektrárny vyrábí především v letních měsících, vede i ke krátkodobému omezování výroby v klasických elektrárnách," popsal mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
[chooze:article;value:583242]
Energetická soustava se tak musí neustále vylepšovat. Jinak by síť zkolabovala. Stojí to ročně desítky miliard. "Do rozvoje přenosové soustavy společnost ČEPS ročně investuje zhruba osm miliard korun. Investice směřují zejména do posilování přenosové kapacity a modernizace sítě," uvedla mluvčí ČEPS Hana Klímová.
"Jen v letošním roce ČEZ bude investovat 18 miliard korun, kdy ještě nedávno to bylo jen deset miliard korun," sdělil Kříž. Aktuálně v Česku elektřinu skoro z poloviny vyrábí hnědouhelné elektrárny. Dalších téměř 40 procent jaderné. Vyráběná elektrická energie z obnovitelných zdrojů se má během šesti let z nynějších 14 procent zvýšit na 30.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.