Rusko bylo krok od použití jaderných zbraní. Musela se do toho vložit Čína

Rusko zvažovalo použití jaderných zbraní na Ukrajině a zastavit jej měly Spojené státy a Čína. Ve svém rozsáhlém komentáři o končícím poradci amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jaku Sullivanovi pro Washington Post to píše komentátor zahraniční politiky David Ignatius.

Dojít k tomu mělo na podzim roku 2022. Tehdejší ruský ministr obrany Sergej Šojgu 23. října varoval USA, že Ukrajina chce použít takzvanou špinavou bombu, tedy běžnou bombu, která má za cíl rozmetat radioaktivní materiál. Podle analytiků amerických tajných služeb šlo ale o přípravu půdy pro nasazení taktické jaderné zbraně v případě porážky ruských sil na Ukrajině.

Sullivan měl proto ve spolupráci s Bidenem v dopise varovat Putina, že v případě podobného kroku bude Rusko čelit "katastrofickým následkům". Zároveň také zařídil prošetření těchto obvinění Mezinárodní agenturou pro jadernou energii. Ta však žádnou podobnou zbraň či její přípravu na Ukrajině neodhalila.

[chooze:article;value:590458]

Třetím americkým krokem bylo informování Pekingu. "Si (Ťin-pching) bral tajná varování Spojených států vážně. Poslal Putinovi zprávu a varoval ho před použitím jaderných zbraní na Ukrajině," tvrdí s odkazem na trojici informovaných zdrojů Ignatius.

Jen o několik dní později, na začátku listopadu, pak čínský prezident prohlásil, že by se svět měl "postavit použití nebo hrozbě použití jaderných zbraní". Informoval o tom například Wall Street Journal.

Ignatius není jediný, kdo s informacemi o ruském jaderném otrkávání přišel. Loni na podzim tuto situaci velmi podobně popsal novinář Bob Woodward. Podle něj na podzim roku 2022 vyhodnotily americké tajné služby pravděpodobnost ruského jaderného útoku na asi 50 %.

Analytik: Rusko má dost jaderných zbraní na zničení světa. Přesto bývá jeho síla přeceňována (8/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.