Rusko může zaútočit z Baltského moře. Polský premiér navrhl opatření

Tusk s návrhem na strážení Baltského moře přišel ve středu ve Varšavě před zahájením summitu lídrů severských a pobaltských zemí, reportuje web Politico. Mělo by jít o "společné úsilí zemí ležících u Baltského moře, které mají stejný pocit ohrožení ze strany Ruska".

Hlídky by měly kopírovat systém vzdušné kontroly NATO na Baltem, popsal deník Financial Times. "Pokud je Evropa jednotná, pak je Rusko ve vztahu k Evropě technologickým, finančním a ekonomickým trpaslíkem. Pokud je však Evropa rozdělená, pak Rusko představuje hrozbu pro každou evropskou zemi zvlášť," řekl.

[chooze:article;value:578820]

​"Nejsme schopni předvídat, jak se bude vyvíjet americká politika v nadcházejících měsících. Samozřejmě musíme pěstovat vztahy se Spojenými státy, ale Evropa se musí osamostatnit. Éra strachu a nejistoty vůči Rusku musí skončit," řekl Tusk. Evropa se podle něj musí "probudit".

Výzva přišla nedlouho poté, co se měly v moři minulý týden stát předmětem sabotáže podmořské kabely. Jak uvádí deník The Wall Street Journal, v podezření je čínská loď převážející ruské hnojivo, která měla po dně táhnout kotvu přes 160 kilometrů.

[chooze:article;value:585324]

​Nešlo o první incident v Baltu. V roce 2022 bylo narušeno potrubí plynovodu Nord Stream 1 a 2. Podle pozdějších zpráv měla za sabotáží stát Ukrajina a akci údajně schválil sám prezident Volodymyr Zelenskyj, jak jsme popsali v tomto článku.

Poškození podmořského kabelu se věnovaly i Televizní noviny. Podívejte se na reportáž (11/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.