Rusové na Ukrajině popravují válečné zajatce. Může jít o plán

U okresního soudu v ukrajinském Záporoží probíhá soud s Dmitrijem Kurašovem, 26letým ruským vojákem obviněným z popravy ukrajinského vojenského zajatce. Informuje o tom ukrajinská lidskoprávní organizace KHPG.

I když je to poprvé, co je z popravy obviněný voják osobně u soudu, podle zjištění britského deníku Financial Times nejde o ojedinělý prohřešek. Naopak. Důkazy naznačují, že podobné akce jsou pravděpodobně součástí širší strategie ruského vojenského vedení. "Určitě je to součástí jejich plánů. Vidíme v tom systém," tvrdí vedoucí ukrajinského úřadu pro válečné zločiny Jurij Bělousov.

Podle ukrajinské policie počet případů odhalených poprav zajatců v loňském roce prudce vzrostl. Prokuratura zahájila vyšetřování celkem 43 incidentů zahrnujících 133 podezřelých úmrtí.

[chooze:article;value:598941]

Tyto závěry potvrzuje také Kurašovův případ. Velitel jeho jednotky, který taktéž skončil v ukrajinských rukou, totiž u soudu vypověděl, že "byli během výcviku instruováni, aby nebrali ukrajinské vojáky do zajetí". Místo toho je měli zabíjet. 

Moskva v minulosti obvinění z poprav odmítla a označovala je za propagandu. Výpovědi ruských vojáků i jejich videa zveřejněná na sociálních sítích ale ukazují jinou realitu. Takové chování je přitom v rozporu s ženevskými úmluvami.

Argumentům Moskvy nenahrává ani to, jak se Rusko chová k zajatcům, které se nakonec rozhodne nechat naživu. Investigace amerického deníku Wall Street Journal totiž odkrývá extrémní krutost dozorců, kteří je mají hlídat.

[chooze:article;value:598396]

Už krátce poté, co Rusko Ukrajinu napadlo, dostaly stráže v petrohradské oblasti od svého šéfa jasný rozkaz: "Buďte krutí, nelitujte je." Veškerá nařízení omezující násilí byla zrušena. Dozorci měli zajaté ukrajinské vojáky týrat s pomocí elektrického proudu, brutálně je bít a následně jim odepírat lékařskou péči, což vedlo k častým amputacím končetin. 

Podobného zacházení se ukrajinským vojákům dostalo také v dalších vězeních napříč Ruskem. Vyšetřovatelé OSN následně tyto praktiky popsali jako dlouhodobé systematické mučení.

Rubio a Lavrov jednali o konci války. Mnohem lépe si teď rozumíme, říká Rusko (2/2025):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.