Ve východním Rusku už cvičí 11 tisíc severokorejských vojáků, kteří mají bojovat na Ukrajině. Ve čtvrtek to portálu War Zone sdělil šéf ukrajinské obranné rozvědky (GUR) Kyrylo Budanov, podle kterého budou vojáci připraveni bojovat na Ukrajině 1. listopadu.
Podle ruského generálmajora Vladimíra Popova by však jejich hlavním úkolem nemělo být nasazení v bojích. "Máme možnost je využít při ochraně vojenských objektů a infrastruktury – železničních tratí, mostů a přejezdů nebo při zajišťování a údržbě výcvikových prostorů," uvedl Popov v rozhovoru pro web mk.ru. Dále by mohli hlídat vojenské závody, továrny, strategicky důležitá letiště nebo sklady munice.
Vyslat vojáky z KLDR do Kurské oblasti podle Popova není v tuto chvíli nijak zvlášť potřeba. "Připouštím ale, že po výcviku se někteří dobrovolní vojáci mohou zúčastnit skutečných bojových operací, protože pro Severní Koreu je to jedinečná bojová zkušenost," doplnil generálmajor s tím, že výcvik by měl trval půl roku až rok. Podle některých dostupných informací ale Severokorejci už v Kursku bojují.
[chooze:article;value:578952]
Popov také přiznal, že vážnou překážkou pro okamžité vyslání zahraničních specialistů na bojiště jsou jazykové a kulturní bariéry. Vojáci obou zemí se musí naučit základní slova a fráze, aby se při plnění úkolů mohli vzájemně dorozumívat.
Generálmajor dále prohlásil, že sní o tom, že Rusko bude mít třímilionovou armádu. "Zatím máme nedostatek personálu – zejména dobře vycvičených odborníků v řadových, seržantských a důstojnických hodnostech," popsal s tím, že severokorejští vojáci by se mohli umístit na Dálný východ, na Sibiř, do jižní části země, a odtamtud by tak mohli stáhnout jejich specialisty.
Vyslání severokorejských vojáků do Ruska má být rovněž signálem dalším zemím. Podle Popova by byl účinný, kdyby své jednotky do Ruska vyslaly všechny země Společenství nezávislých států, které sdružuje devět z 15 bývalých svazových republik SSSR. Cílem by byl společný výcvik na ruském území a plnění služebních a bojových úkolů k obraně určitých objektů.
"Pak by se skutečně jednalo o spojenectví, které by se osvědčilo nejen na papíře nebo ve slovech, ale i v činech. To je příklad pro naše sousedy – Kazachstán, Kyrgyzstán a tak dále," uzavřel Popov.
K výraznému posunu ve válce na Ukrajině stačí procento severokorejské armády, uvedl v polovině října ve vysílání TN Live politolog Jan Šír:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.