Vlaky mají po nové rychlodráze jezdit rychlostí až 320 kilometrů v hodině. Cesty mezi metropolemi by se tak zkrátily víc než o polovinu. Zlepšily by se podmínky pro cestovní ruch, ale i pro pracovní a studijní příležitosti.
"Když vybudujete vysokorychlostní trať, tak uvolníte tu stávající, takže kapacita. Železniční doprava ze své povahy je ekologická," uvedl Jakub Bazgier, ředitel Stavební správy vysokorychlostních tratí Správy železnic.
[chooze:article;value:593093]
Zástupci obcí chtěli, aby soud zrušil aktualizaci zásad územního rozvoje. Právě ta totiž stanovuje trasu chystané rychlodráhy. Obávají se, že pokud budou vlaky jezdit po této trase, znepříjemní život tamním obyvatelům.
Vloni v červnu hlasovalo pro schválení trasy rychlodráhy 30 z 55 krajských zastupitelů. Zástupci obcí prý proti stanovisku podají kasační stížnost. "Nebyla prověřena vůbec ta realizovatelnost toho projektu jako takového. Nebyl proveden geologický průzkum," řekla starostka Chlumce Veronika Srnková (Šance pro Chlumec).
[chooze:article;value:591070]
"My budeme se Správou železnic i nadále pokračovat v rozjetém dialogu s jednotlivými obcemi a s jednotlivými dotčenými," sdělil Pavel Hruška, náměstek ředitele Stavební správy vysokorychlostních tratí Správy železnic. Stavět by se mohlo začít zhruba za pět let. Rychlodráha by pak mohla být hotová do roku 2040.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.