S alkoholem se děti kamarádí už v 11 letech. Problém začíná u rodičů, říká odbornice

Nejvíce nebezpečné látky pro děti a dospívající jsou ty, které se nově objevují a ještě nejsou regulované, jak řekla Chominová. "To znamená například kratom a látky tomu podobné. Jinak samozřejmě máme nastavenou běžnou regulaci alkoholu, tabákových a nikotinových výrobků, a samozřejmě nelegální drogy, které máme oficiálně nelegální," vyjmenovala.

Zároveň upozornila na to, že přísná regulace návykových látek není příliš efektivní. "Je potřeba chytrá regulace, která bude zohledňovat i rizikovost jednotlivých návykových látek nebo produktů. A v té souvislosti byl schválen zákon o psychomodulačních látkách, takže to je jedna z cest, kterou se můžeme dál vydat. Tam by měly být zahrnovány látky, které mají nižší rizika. A regulace by měla být nastavena podobně jako u alkoholu a tabáku, to znamená prodej pouze od 18 let, speciální prodejny a podobně," vysvětlila Chominová.

[chooze:article;value:564081]

​Problémem je i alkohol. Sice ubývá dětí, které mají první zkušenost s alkoholem před 15. rokem života, stále ale platí, že si už alespoň jednou něčeho ostřejšího cuclo 16 procent 11letých. Na vině jsou v drtivé většině případů rodiče.

"Setkáváme se s tím, že děti mají prvotní zkušenost od rodičů. To je většinou nějaká oslava, událost, třeba i ty Vánoce, protože jim to ten rodič dá. Což se děje už třeba v první, v druhé třídě, že děti mají zkušenost právě od rodiny," vyložila Zahradilová.

I u českých dětí se objevují problémy s nadměrným pitím energetických nápojů. A není se čemu divit. "Tyto nápoje tu byly vždy, ale myslím si, že v současné době je výrazně vyšší reklama. Děti jsou více exponovány informacím o tom, že energetické nápoje existují. A svoji roli hrají i sociální sítě a internet, protože ony to vidí i u různých osobností, influencerů a podobně. Takže často potom kopírují chování těch influencerů," shrnula Chominová. Energetické nápoje jsou také velmi levné a dostupné v různých prodejnách.

[chooze:article;value:586052]

​Běžně se energeťáky nalévají už děti na základních školách, dokonce na prvním stupni. Může za to často i marketing. "Ty energetické nápoje jsou pro děti atraktivní i z hlediska obalů. Jim se líbí, jak to vypadá, jak to chutná, jak to voní. Připomíná to chutí spíš limonádu nebo džus," vyjasnila Chominová.

Poznamenala také, že děti jsou si moc dobře vědomy toho, co je legální a co ne, a dokáží se podle toho zařídit. "Dokud tyto látky nebudou regulovány, tak si myslím, že děti a dospívající je budou nadále vyhledávat, protože ví, co je legální a co je nelegální. Preferují nebo vyhledávají látky, které jsou legální. A pokud nebude regulace, tak si myslím, že lze očekávat ještě další nárůst," řekla. Na celou debatu se můžete podívat pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.