Ve Skrbni na Olomoucku mají v sadu tři a půl tisíce stromů, plody na nich ale budete hledat marně. "Letošní rok je pro nás katastrofální, protože na třech a půl hektarech meruněk, co pěstujeme, nám pomrzlo úplně všechno," svěřil se agronom ze Skrbni Marcel Špaček.
S trochou nadsázky se dá říct, že lépe jsou na tom pěstitelé v Kunovicích. Na ovocném stromě se podařilo přežít jedné meruňce. "Procházeli jsme alej, takže vidíme že máme tak 99% úspěšnost, že vlastně všechno zmrzlo. Takže budeme mít na každém stromu tak jednu dvě meruňky," prozradil Jan Ksiazkiewicz z kunovické farmy.
Ani do Litoměřic nejspíš na samosběr meruněk nepřijedete. Osmdesát procent úrody tam vzalo zasvé kvůli přízemním mrazíkům. "Spíš to přežily ty květy a následně plody, které jsou v těch vyšších patrech, protože ten mrazík byl u země," vysvětlil předseda ZD Klapý Otakar Šašek.
[chooze:article;value:495178]
Pěstitelé se mohou proti mrazíkům bránit například speciálními svícemi. To by ale muselo být ovoce ze zlata. Zemědělci letos zaznamenali při přízemních mrazících i minus sedm stupňů Celsia. Aby při této teplotě ovoce uchránili, musí koupit svíce za zhruba 220 tisíc na jeden hektar. Svíce pak hoří pouze 10 hodin.
Je tedy možné, že v supermarketech letos meruňky z domácí produkce vůbec nenajdeme. Štáb TV Nova nakoupil v úterý kilo meruněk ze Španělska za 100 korun, ceny ale půjdou dolů. Podle ekonomů si ale připlatíme za pálenky nebo marmelády vyrobené právě z tohoto ovoce.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.