Moderní bydlení

Šárce přišel nedoplatek za služby ve výši desítek tisíc. V bytě už ale dávno nebydlí

Nepříjemná situace v podobě vysokého nedoplatku za služby a nevrácené kauce. To čekalo Šárku, když se po deseti měsících odstěhovala z pronájmu. "Ten nedoplatek byl skoro 30 tisíc, samozřejmě, jak říkám, nebyla mi vrácená kauce. Ještě po mně chce majitelka nějakých 11 a půl tisíce doplatit," popisuje Šárka.

"Z naší strany vyúčtování je děláno korektně. S razítkem, s žádostí o to, aby nedoplatek doplatila. Takže tohle všechno trvá a tam nemáme na tom co měnit," řekla štábu TV Nova majitelka bytu.

S tím ale Šárka nesouhlasí a považuje požadovanou částku za nepřiměřenou. Řešením může být podání reklamace. "Může podat do 30 dnů od chvíle, kdy jí bylo doručeno to vyúčtování, proti tomu námitky. Ty bych doporučil poslat písemně, pronajímateli. Pronajímatel se s nimi musí vypořádat," radí advokát Ondřej Zelenka.

[chooze:article;value:503084]

​Pronajímatel se musí s námitkami vypořádat do 30 dnů od jejich doručení. Pokud se pronajímatel s námitkami nevypořádá, má nájemce možnost obrátit se na soud. Vysoký nedoplatek vzniká nejčastěji kvůli vyšší spotřebě energií oproti předchozímu roku nebo malým zálohám. Vzniknout ale může i chybou – například špatným výpočtem vyúčtování.

"Protože to rozúčtování skutečně je složité, musí se řídit vyhláškou. Jsou tam těžké matematické propočty a bývá velmi časté, že to rozúčtování není správné," dodává Zelenka. I když se ale pro reklamaci rozhodnete, musíte nejdříve svůj nedoplatek uhradit. Pokud je reklamace úspěšná, pronajímatel vám částku později vrátí zpět na účet.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.