Situace s pečovateli pro seniory je kritická. Dávají výpověď i po týdnu

Hledáme pečovatele, kuchaře nebo zdravotní sestry pro domov seniorů. Podobné inzeráty dnes plní nabídky práce napříč republikou. Situace je kritická, a to hlavně v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Pracovníci chybí hned z několika důvodů. Tím hlavním jsou nízké platy. Průměrně si totiž pečovatelka vydělá dle údajů Asociace poskytovatelů sociálních služeb 28 tisíc korun.

"Ta práce je většinou poslání. Mzda, kterou za to dostávají, je samozřejmě neúměrná tomu, co odvádí," říká k problematice ředitel Domova pro seniory Dobětice Zdeněk Matouš.

[chooze:article;value:582011]

​"Máme hodně pečovatelek a ty mají málo pravomocí. Takže léky, inzulíny, všechno musí obstarat sestry a sester je málo. Ale to si myslím, že je systémový problém, který by se dal změnit. Protože inzulín si třeba doma píchají lidé sami, tak proč to tady nemůže dělat pečovatelka, ale musí to dělat sestra?" doplňuje Eva Kalhousová z Domova pro seniory Elišky Purkyňové.

Pomocné ruce chybí i v domovech seniorů v Praze 9. "Nemáme naplněné stavy a někteří zaměstnanci mají přesčasové hodiny. Chybí řádově tři až čtyři pečovatelé, ale je to takové průběžné. Nikdy se nedaří úplně naplnit ten stav," říká ředitelka Domova pro seniory Praha 9 Michaela Žáčková. Ti, kteří nastoupí, prý v zaměstnání dlouho nevydrží. Odcházejí třeba i týden po nástupu.

"Ta fluktuace je také odlišná od velkých měst. Máme nějaké moravské regiony, kde lidé odcházejí pouze do důchodu nebo na mateřskou dovolenu, ale je těžké získat mladé pracovníky," vysvětluje prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb Jiří Horecký.

[chooze:article;value:535022]

​Najít řešení není jednoduché. Pomoci by snad mohlo zvýšení platů. Díky novele zákona by se měly platy ve veřejném sektoru od ledna zvednout o 1 400 korun. Dojde navíc ke sloučení takzvané sociální a zdravotnické tabulky, díky čemuž si zaměstnanci v domovech polepší o minimálně další tisícovku.

Náročná profese s nízkým ohodnocením

Profese ošetřovatele je obecně považována za jednu z nejnáročnějších a zároveň nejhůř placených. "Kdo to nezkusil, nepochopí. Je to fyzicky a psychicky náročný, musí vás to bavit a musíte mít vztah ke starým lidem, jinak to nemůžete vůbec dělat," říká Petra Procházková, která je vedoucí přímé péče v Domově pokojného stáří Kamenná. 

V domově pro seniory pracuje šestým rokem a její klienti často trpí demencí a bez cizí pomoci se nedokážou umýt ani najíst. "Máme tady třeba stokilové pacienty a to je fakt náročné," dodává vedoucí zdravotního úseku v Domově pro seniory Podpěrova Renata Danielová. 

Na takovou dřinu by se hodil muž, ale mezi pečovateli jsou naprostou výjimkou. Lidský kontakt je nezastupitelný a péči o seniory se zatím nepodařilo nahradit žádným strojem. Se stárnutím populace budou pečovatelské profese podle sociologů stále žádanější. 

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.