Skiareály v Česku se připravují na Vánoce. Dočkáme se i přírodního sněhu

Nyní je v České republice otevřeno zhruba deset lyžařských středisek, nejvíce kilometrů sjezdovek nabízí Skiareál Špindlerův Mlýn. "Tam je 14 kilometrů. Ve SkiResortu Černá Hora 12. Od minulého pátku funguje Klínovec nebo Říčky v Orlických horách, samozřejmě také v Jeseníkách a Beskydech, kde funguje Karlov, Potůčky a Praděd. Menší střediska třeba v Benecku nebo v Branné mají připraven zhruba jeden kilometr sjezdovek," upřesnil Knot.

"Máme to štěstí, že do hodiny a půl se dá dojet z kteréhokoliv města do lyžařského střediska. Myslím si, že jich bude fungovat drtivá většina a doufejme, že budou nejenom připraveny po stránce technického sněhu, ale že nám tyto Vánoce zůstane i nějaký přírodní sníh, abychom si toho všichni mohli pořádně užít," dodal.

Kapacity hotelů v období po Štědrém dnu bývají tradičně plné. "Termín 24. až 26. prosince ještě snad někde k dispozici bude, to nebývá úplně vybookováno. Druhý svátek vánoční 26. a 27. prosince, si myslím, že už bude výběr velmi omezený," odhadl Knot.

[chooze:article;value:585815]

Skipasy zůstávají až ve dvou třetinách středisek na loňských cenách, na rozdíl třeba od rakouských Alp. Knot se odkázal na analýzu 30 skiareálů, ze které také vychází, že některá střediska mírně zdraží, ale v průměru jen o 3 %. Pár míst dokonce zlevní.

Předpověď počasí ve vyšších nadmořských výškách vypadá zatím velice příznivě. V příštích dnech se stupně na horách udrží pod nulou. Ideální teplota pro umělé zasněžování je od minus osmi do minus deseti stupňů Celsia.

Velmi teplé zimy způsobené globální změnou klimatu zkracují lyžařskou sezónu. "Už někdy od roku 2006 začaly první zimy, které těmi výkyvy byly jaksi nesporně problematické. Střediska se na to dlouhodobě připravují. Základní lék je technické zasněžování, protože jak ukázaly i studie, tak je to jen voda a vzduch, nějaký zásadní dopad na přírodu to rozhodně nemá," objasnil Knot.

"Loňský prosinec a leden po stránce návštěvnosti vypadal velmi dobře, i když tam nějaké drobné výkyvy počasí byly. Hlavní problém nastal až od začátku února, což je tedy hlavní sezóna. Sníh do konce února ve většině středisek byl, ale je problém v tom, že za takového počasí, kdy vám lidově řečeno prší za krk, se lidem na svah nechtělo," řekl.

[chooze:article;value:584926]

Novodobé technologie nabízí střediskům sněhová děla, která jsou schopná zasněžovat i v plusových teplotách. V některých skiareálech v Česku je využívají už delší dobu. Většinou se používají lokálně, například na výrobu sněhu pro dojezdové plochy, které se nachází v nižší nadmořské výšce.

"Standardní, klasické technické zasněžování, které vytahá vodu pomocí čerpadel na kopec a tam se smíchá pod vysokým tlakem se vzduchem, je svým způsobem ale efektivnější," zhodnotil Knot. Celý rozhovor z TN Live si můžete pustit pod titulkem článku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.