Celkem 20 miliard korun, takový by měl být ve skutečnosti průmyslový podíl českých firem na kontraktu se švédskou firmou BAE. České firmy ale tvrdí, že částka neodpovídá.
"Jednáme o projektu, který je v řádu stovek milionů korun práce pro naše zaměstnance, a je to projekt spíše montážního charakteru. Přitom ten celkový podíl českého průmyslu na této rekordní zakázce má být 20 miliard," uvedl mluvčí zbrojní skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek.
[chooze:article;value:494638]
Například společnost Meopta by mohla dodat pozorovací přístroje v hodnotě zhruba 600 milionů korun. Společnost Excalibur Army ze skupiny Czechoslovak Group by se zase měla podílet na montáži, a to v hodnotě zhruba 800 milionů korun.
Smlouvu by mělo ministerstvo obrany podepsat letos v květnu, ale tuzemský obranný průmysl ani netuší, s čím může počítat. "Český obranný průmysl má zájem se podílet z co největší části. O tom, kolik procent to bude, rozhoduje ministerstvo obrany. Resort v této zakázce zas tak příliš nekomunikuje a my opravdu nevíme, se kterými tuzemskými firmami jsou již uzavřeny dohody a s kterými se do budoucna plánuje uzavřít," sdělil šéf Asociace obranného a zbrojního průmyslu ČR Jiří Hynek.
Ministerstvo obrany ale tvrdí, že jde o smluvní vztah mezi BAE Systems a konkrétním dodavatelem. Bohužel se následně potvrdila slova Jiří Hynka, protože ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na dotazy TV Nova ohledně zapojení českých firem nereagovala. Resort vydal pouze obecnou citaci: "Ministerstvo obrany pouze dohlíží na to, aby byl závazek na 40procentní účast českých firem ze strany BAE jasně definovaný a vymahatelný ve smlouvě."
"Připravit zakázku za 50 miliard korun a nechat zcela na vodě tuzemský průmysl s tím, že možná něco dodá, možná nedodá, tak je známka naprostého amatérismu těch, kteří to připravují," je přesvědčený místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO).
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.