Zhruba 200 zákonů leží ve Sněmovně a čeká na projednání. Úvodní kolo debaty zatím poslanci nestihli například u regulace zábavní pyrotechniky nebo novely zákoníku práce. Tam se bude muset měnit účinnost.
"To posunutí účinnosti se dá udělat i v třetím čtení, teď za MPSV říkám, že těch věcí ve Sněmovně máme hodně, posune se to o měsíc, o dva," prohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Necelé dva měsíce před koncem roku chtějí koaliční poslanci hlavně dotáhnout už rozjednané zákony. Vybírají ty nejdůležitější. Poté, co zvládli schválit důchodovou reformu, soustředí se prý hlavně na návrh rozpočtu na příští rok.
[chooze:article;value:581335]
"Je jasné, že v letošním roce musíme schválit státní rozpočet, to je věc, která je nezbytně nutná. Věci, které jsou před prvním čtením, podle mě nemají šanci být schváleny do konce roku," uvedl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Na hraně je ale také schvalování růstu platů ústavních činitelů. "Já doufám, že si všichni uvědomují, že to do toho ledna musíme stihnout, protože musíme mít nějaký mechanismus, je prostě na nás, abychom to v rámci organizace a poslaneckých schůzí zvládli," vzkázal místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS).
Podle koaličních zástupců zdržují ve Sněmovně hlavně dlouhé projevy opozice. Kvůli nim se pak nestihne projednat tolik zákonů. "Máme nejupovídanější opozici na světě, to nemá obdoby," míní předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
"Oni nechtějí diskutovat o tady těchto věcech na plénu Sněmovny, ti poslanci se pravděpodobně bojí nebo stydí, prostě neříkají své názory, všechno to nechávají pouze, například u důchodů, na panu ministru Jurečkovi," reagoval místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO).
[chooze:article;value:582906]
Ze Sněmovny putují zákony do Senátu a pak je musí ještě podepsat prezident. Už s důchodovou reformou to může být jen tak tak. Senátoři ji totiž mají dostat na stůl v první polovině prosince.
"Důchodová reforma byla velmi detailně diskutována, byli jsme s tím za poslanci, senátory, můžeme teď ještě oslovit ty nově zvolené senátory, pokud by se chtěli na něco doptat, toto se stihne do konce roku i s podpisem prezidenta, za což mu děkuju, protože řekl, že je připraven to podepsat," uvedl Jurečka.
Do konce volebního období navíc zbývá už jen rok. Zákony, které se nestihnou projednat, takzvaně spadnou pod stůl. Nově zvolení poslanci totiž automaticky nenavazují na své předchůdce. Návrhy se tak musí předložit znovu.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.