Poslanci ve středu zahájili mimořádnou schůzi týkající se důchodové reformy. Opozice má problém zejména s podmínkami, za kterých by odcházeli lidé do důchodu. Mezi ně patří například navýšení věkové hranice pro důchod, která by měla vystoupat až na 67 let.
Podle politologa Jiřího Pehe, který byl středečním hostem na TN Live, důchodová reforma navzdory protestům opozice projde. "Má samozřejmě většinu 104 poslanců, takže to nakonec prosadí, ale musíme očekávat dlouhé řeči a obstrukce. To už tak trochu patří k folkloru toho, jak se ve Sněmovně projednávají nejrůznější zákony," poznamenal.
Na rozdíl od předcházejících čtení reformy se opozice nemá soustředit na poukázání na problémy reformy. "Budou se spíše snažit přesvědčit veřejnost, že vláda zase jednou dělá zásadní chybu. Vláda zase bude argumentovat opak, že jde o záchranu důchodového systému vzhledem k tomu, jak rychle stárne populace," myslí si Pehe.
[chooze:article;value:581001]
Opozice se nedávno rozšířila o Piráty, kteří odešli po neshodách z vlády. Právě jejich názory budou podle politologa zajímavé. Sami se totiž na přípravě kritizované reformy podíleli. Nyní ale mají příležitost se vůči vládě vymezit.
Jejich kritika má ale být odlišná od zbytku opozičních stran. "Od Pirátů bych očekával, že budou podávat věcné argumenty, a na tom by si mohli udělat jméno. V současnosti je totiž situace ve Sněmovně taková, že tam jsou vládní strany a pak řekněme antisystémové strany, které její kroky jen blokují a obstruují. Byl by to takový svěží vánek, kdybychom tam měli stranu, která dokáže věcně poukázat na problémy s vládními návrhy," podotkl Pehe.
Piráti by ale nemuseli být jedinou stranou, která by mohla utvořit konstruktivní opozici. Už delší dobu se spekuluje také o návratu Miroslava Kalouska (dříve TOP 09) s potenciální novou stranou. Ta by mohla hrát v případě zvolení do Sněmovny podobnou roli. "Bude velmi zajímavé sledovat, jestli se k nim nepřipojí tato nová strana. Byly by tak ve Sněmovně dva opoziční subjekty tohoto typu," připustil Pehe.
Pro Sněmovnu by existence konstruktivní opozice znamenala výrazné zlepšení atmosféry. "Ta debata, například o důchodové reformě, by se rozhodně vedla zcela jinak, více konstruktivně. V současnosti vláda prosazuje všechny zákony velmi na sílu, protože ví, že opozice bude proti, ať udělá cokoliv. Konstruktivnější opozice by však znamenala kvalitnější zákony," domnívá se Pehe. Na celý rozhovor se můžete podívat pod titulkem článku.
[chooze:poll;value:048e2e3c7e7884a51616ac6af5edca058fe3ea42;layout:tn_nova]
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.