Sněmovnu paralyzují obstrukce. Piráti přišli s návrhem na omezení projevů

495 hodin, tedy plných 20 dní, v současném volebním období zabraly projevy před schvalováním programů sněmovních schůzí. To je zhruba třikrát víc než v minulém volebním období. Předtím za vlády Rusnoka nebo Sobotky se mluvilo ještě míň. A to má před sebou současná Poslanecká sněmovna ještě necelý rok práce.

Piráti chtějí dlouhé projevy omezit. "Dáváme tam časové limity tak, aby každý politik mohl mluvit maximálně třikrát jednu hodinu s přednostním právem. Pokud jde o samotné diskutování programu jednání, tak v takovém případě by bylo možné mluvit s přednostním právem maximálně 30 minut," popisuje návrh předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. 

[chooze:article;value:539063]

​Piráti prý chtěli iniciovat změnu jednacího řádu už v době, kdy byli součástí vládní koalice. Nebyla pro to prý ale vůle. Kromě Pirátů chystají pozměňovací návrh na změnu jednacího řádu i některé koaliční poslankyně. Podle ODS by to ale zpozdilo projednávání dalších norem.

"Říkám jim to od začátku, návrhy na autonomní usnesení nebudou znamenat dostatečnou úsporu na to, kolik budu muset strávit času na tom, abych takové usnesení prosadil," tvrdí občanskodemokratický poslanec Marek Benda. "Jednací řád je trochu věc posvátná, změna by měla přijít spíš až od následujícího volebního období a měla by na něm být široká shoda," říká k tématu Matěj Ondřej Havel (TOP 09). 

Podle některých koaličních zástupců byla chyba nezměnit jednací řád během tohoto volebního období. Teď už to ale podle nich nelze stihnout. "Do budoucna si myslím, že je namístě se bavit o úpravě jednacího řádu. Za těch deset měsíců se to stihnout nedá. Já to považuji za chybu i vládní koalice, že jsme k tomu ten první nebo druhý rok nepřistoupili," vyjádřil se ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

[chooze:article;value:538041]

​Například Tomio Okamura měl rekordně dlouhý projev, u korespondenční volby mluvil téměř 11 hodin. A prý to nebyly obstrukce. "Není cílem mluvit, není cílem obstruovat, cílem je informovat veřejnost o tom, co tady předvádí Fialova vláda," hájí svůj postoj předseda hnutí SPD. 

"Pokud by měla přijít nějaká změna jednacího řádu, tak to musí být na ta budoucí období těch budoucích parlamentů, aby se neměnila pravidla uprostřed hry," myslí si Aleš Juchelka z hnutí ANO. 

Změnit jednací řád v minulosti chtělo právě i tehdy vládnoucí ANO. V roce 2018 o to usiloval tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.