Úřad pro vyšetřování korupce vysoce postavených úředníků (CIO) potvrdil, že soud v Soulu schválil zatykač, který si vyžádali vyšetřovatelé zkoumající Junovo vyhlášení stanného práva, píše britský The Guardian. „Zatykač a příkaz k prohlídce, o které požádal protikorupční úřad, byly vydány dnes ráno,“ stojí ve zveřejněném prohlášení úřadu. CIO o vydání zatykače požádal poté, co Jun ignoroval všechna tři předvolání od protikorupční agentury, která jej chtěla vyslechnout kvůli vyhlášení stanného práva. Jun Kab-keun, právník sesazeného prezidenta, však tento krok označil za „nezákonný a neplatný“.
„Příkaz k zatčení a příkaz k prohlídce a zabavení vydaný na žádost vyšetřovacího orgánu složeného z protikorupčního úřadu, policie a vyšetřovatelů z ministerstva obrany bez vyšetřovací pravomoci jsou nezákonné a neplatné,“ uvedl právník v prohlášení. Jihokorejské orgány činné v trestním řízení požádaly o vydání zatykače, aby mohly Juna vyslechnout kvůli obvinění ze zneužití pravomocí a organizování vzpoury. Podle tamních médií se jedná o první zatykač vydaný na úřadujícího prezidenta v Jižní Koreji. Oh Dong-woon, šéf CIO, uvedl, že na rozdíl od příkazů k domovní prohlídce nemůže soudem vydanému příkazu k zadržení nebo zatčení bránit ani prezident.
[chooze:article;value:590209]
Zatím není jasné, kdy a jak bude zatykač na Juna realizován. Prezidentská bezpečnostní služba totiž brání vyšetřovatelům ve vstupu do prostor prezidentské kanceláře i do Junova oficiálního sídla, aby tam provedli soudem schválené prohlídky, a to s odvoláním na obavy o vojenskou bezpečnost. Ačkoli Juna chrání před trestním stíháním prezidentská imunita, nevztahuje se tato výsada na obvinění ze vzpoury nebo velezrady. Prezidentská bezpečnostní služba v úterním prohlášení uvedla, že se zatykačem bude nakládat v souladu s řádným procesem. Současný zatykač je platný do 6. ledna a po jeho uplatnění se očekává, že Jun bude umístěn ve vazební věznici v Soulu, uvedla tisková agentura Jonhap s odvoláním na CIO.
Podle jihokorejských zákonů nemohou být místa potenciálně spojená s vojenským tajemstvím prohledána bez souhlasu odpovědné osoby a je nepravděpodobné, že by Jun dobrovolně opustil své bydliště, pokud mu hrozí zatčení. Před Junovou rezidencí v centru Soulu byla v úterý brzy ráno rozmístěna policie, aby zabránila případným střetům mezi jeho příznivci a demonstranty, kteří požadují jeho odvolání.
Jun byl zbaven svých funkcí poté, co Národní shromáždění odhlasovalo 14. prosince pro jeho odvolání kvůli vyhlášení stanného práva, které bylo po pár hodinách zrušeno parlamentním hlasováním. Ústavní soud zahájil řízení, které má rozhodnout, zda Juna odvolat z funkce, nebo jej do úřadu znovu dosadit. Na vydání rozhodnutí má 180 dní ode dne, kdy byl Národním shromážděním odvolán.
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol končí. Parlament schválil jeho odvolání (12/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.