Pan Šubík si před dvěma lety s partnerkou pořídil rodinný dům v Hlušovicích na Olomoucku. Několik dní nato se v domě uskutečnila dopředu plánovaná inspekční prohlídka a manželé se najednou nestačili divit. Ztečené barvy, praskliny, plíseň a střecha v katastrofálním stavu. Těžko lze uvěřit, že s takovými vadami se jedná o stavbu z roku 2021. Takových domků vedle soukromého domova pro seniory stojí celkem šest v řadě a jeden vyšel na zhruba devět milionů korun.
"Už jak sem přišel inspektor nemovitosti, tak říkal, 'já ten barák odněkud znám'. Zeptali jsme se odkud, tak nám ukázal video od soudního znalce. Že střeše dávají dva, tři roky, že je v katastrofálním stavu, což jsme nevěděli. Developer to celou dobu věděl, že ty střechy jsou všechny špatné," popisuje pan Šubík moment hrůzného zjištění.
Stavby měly další vady a problém byl například i s čerpadlem. Nutno říct, že některé rodiny přistoupily po jednáních s developerem na opravu nebo finanční kompenzaci. Šubíkovi vytvořili web, kde popisují zhruba stovku reklamací jejich domu. Prošly jim ale jen tři.
[chooze:article;value:584826]
"Vada, která se projeví ihned, je vada zjevná, tak je potřeba ji také ihned reklamovat. V případě, že by se jednalo o vadu skrytou, tak máme nejdéle pět let na to, aby ta vada byla notifikována a reklamována," popisuje advokát Pavel Kolesár, který se specializuje na stavební právo. "Samozřejmě ten developer u drobné vady může být ochoten tomu vyjít vstříc a odstranit tu vadu, kdežto když to bude vada stotisícová nebo milionová, bude se více zdráhat vyhovět," dodává.
Šubíkovi se pro koupi domu rozhodli i proto, že za projektem stojí známý podnikatel. "Sledovali jsme, kdo je vlastník, co je to vlastně za firmu, a zjistili jsme, že to je Senior park a.s., a tu firmu ze sta procent vlastní Senior park vedle," popisuje pan Šubík. "Nechtěli jsme žádné s.r.o s korunovým kapitálem, ale aby to byla solidní firma. Pak tam byl vlastník společnosti a to je veřejně známá osoba," dodává.
Jedná se o Vladislava Fedoše. Muže, který zároveň stojí i za velkou firmou se sportovním vybavením, která mimo jiné několikrát vybavila i české reprezentanty na olympijské hry. Pana Fedoše požádal štáb pořadu Na vaší straně o rozhovor a hlavně o vysvětlení, jak bude situaci řešit. Odpověděl ale jen esemeskou. "Dobrý den, paní Šubíková má ode mě písemně nabídky řešení situace. Děkuji, V. Fedoš," stálo v ní.
[chooze:article;value:574605]
Problémy s domem ale nemají jen Šubíkovi, stěžují si i jejich sousedé. "My chceme prostě odtud jednoznačně pryč. My tomu domu nevěříme," říkal Michal Čéška. "Všude se může stát prostě nějaký problém, nic není dokonalé, ale těch problémů, které se tu hromadí, je až moc," říká. Domy štáb prošel i s Petrem Venclem z Asociace inspektorů nemovitostí a nestačil se divit. "Dochází k významné deformaci nosné konstrukce střechy. Pravděpodobně byla provedená z nevyschlého řeziva. Je i špatně udělaná, není dostatečně kotvená," popisuje nekvalitu střechy.
"Je zjevné, že z pohledu developera je ta střecha nejproblematičtější část, nicméně těch problémů je tady opravdu víc a ten developer by se k tomu měl postavit čelem a opravit všechny ty nedostatky, které tu jsou," dodal.
V Hlušovicích byl štáb i v době, kdy do domu Čéškových zamířila kontrolní prohlídka ze stavebního úřadu a přítomný byl i Vladislav Fedoš. Na žádost o rozhovor nejdříve odpověděl, že má schůzku, nakonec k němu ale svolil.
[chooze:article;value:586767]
"My jsme shledali, že ten dům není v takovém stavu, že by klienti museli odstupovat, a ten dům se nechá opravovat a užívat. Takže proto jsme vyhodnotili, že tady tu nabídku nebudeme dělat," vyjádřil se k domu Čéškových, kteří chtěli vrátit peníze. "Je opravitelný, je obyvatelný a na základě toho jsme řekli, že nebudeme klientům nabízet opuštění toho domu, ale jeho samotnou rekonstrukci," odpověděl na dotaz, zda by nebylo správné při takových problémech nabídnout rodinám možnost odstoupit od smlouvy.
A co říká kontrola stavebního úřadu? Záznam ze zapsání vad na domě obsahoval i vyjádření autorizované inženýrky pro pozemní stavby. "Jsou jen dvě osoby, které odpovídají za úspěšné provedení stavby, a to projektant a stavbyvedoucí. Posouzení zjištěných nebo předpokládaných budoucích závad není předmětem činnosti stavebního úřadu. Podle zaslaných podkladů se jedná o občanskoprávní spor, nikoli ochranu veřejných zájmů. Doporučuji v této věci obrátit se na soud," vymanil se úřad z hodnocení.
Čéškovi se ale nakonec možná dočkali šťastného konce. Pan Fedoš totiž změnil názor a přistoupil k rozvázání smlouvy. Rodina se z domu vystěhovala a v současné době čeká na vrácení peněz.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.