Zdokonalení záchranných postupů v nepřístupném terénu. To byl cíl cvičení horských záchranářů a armády. "Povětrnostní podmínky nám dneska opravdu přejí, není žádná oblačnost, takže nejsme limitováni tím, že by nás ta oblačnost třeba tlačila k zemi nebo že by foukal nějaký špatný nebo silný vítr, který nás mnohdy omezuje s tím, jak můžeme viset," prohlásil velitel 243. vrtulníkové letky Praha-Kbely Petr Šafařík.
"Budeme v podstatě cvičit vytažení postiženého z nepřístupného terénu v zimních podmínkách. Jsou dva způsoby, jak se dostat na místo – jeden je, že záchranář se slaní přímo z vrtulníku na laně, nebo bude spuštěn na místo za pomocí jeřábu," popsal záchranář horské služby Tomáš Plíva.
[chooze:article;value:594280]
"Vzhledem k tomu, že je použit náš armádní vrtulník, tak ty postupy jsou samozřejmě sladěné. Pro ten výcvik s vrtulníkem mají ti horští záchranáři s námi dost hodin pozemní přípravy, než vůbec ti noví záchranáři začnou na tom vrtulníku cvičit. Pak cvičí podle našich norem a našich předpisů," sdělil Šafařík.
Armáda spolu s horskou službou při úrazech na horách často spolupracuje, proto cvičení probíhá společně. Při záchranné akci tvoří posádku kromě pilota doktor, zdravotník a jeden horský záchranář. Součinnostní cvičení se konají čtyřikrát ročně.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.