Ve výpisu z katastru si podle rodného čísla vytipují staršího člověka a snaží se ho přimět, aby svou nemovitost prodal. Většinou hluboko pod cenou. "Využívá neznalosti, věku, zdraví a tak dál. To se opravdu děje právě v souvislosti velmi často se seniory," popsal realitní makléř Tomáš Kučera.
Spekulantům nahrává snadný přístup k datům. List vlastnictví si za stokorunový poplatek může koupit kdokoli, a to buď elektronicky, nebo na přepážce katastrálního úřadu.
Sami jsme si vyzkoušeli, jak jednoduché to je. Za pár minut už držíme v ruce dokument se všemi podrobnostmi včetně rodného čísla majitele domu. Podle úřadu to má svůj důvod.
[chooze:article;value:572015]
"Když byste si chtěla koupit byt, potřebujete jistotu, že ten, od koho si to kupujete, je skutečně v katastru nemovitostí evidován jako vlastník, že je to ta správná osoba. To právě získáte díky jménu, příjmení, bydlišti a rodnému číslu," uvedla ředitelka Odboru řízení územních orgánů Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Martina Hercegová.
Snadnou kořistí jsou pro spekulanty také rozhádaní spoluvlastníci. Koupí jeden podíl a druhého majitele se pak snaží různými taktikami přimět k prodeji zbytku.
"Tu část pronajme, pronajme ji třeba nepřizpůsobivým občanům, udělá vám ze života peklo a vy pak budete chtít prodat pod cenou, protože z toho budete chtít jednoduše řečeno utéct," sdělil realitní makléř Tomáš Kučera.
[chooze:article;value:561352]
"Pokud ti lidé a zvláště senioři zaznamenají jakýkoli nátlak v tomto směru, tak by se měli bez zbytečného odkladu obrátit na policii. A ta posoudí, zda se jedná o protiprávní věc," poradil advokát Jan Černý.
Katastr chce přístup k datům v budoucnu omezit, k podrobnostem by se zájemce dostal až po prokázání totožnosti, uvedení právního důvodu nebo prokázání právního zájmu.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.