Spolek kolem generála Řehky vyšetřuje vojenská policie. Ta spadá pod Černochovou

Dodávku dronů, na které měl uspořádat sbírku spolek kolem náčelníka Generálního štábu Karla Řehky a herce Ondřeje Vetchého, měli podle webu Aktuálně.cz na Ukrajinu doprovázet příslušníci 601. skupiny speciálních sil české armády. Ovšem bez souhlasu Parlamentu.

"Předmětem jsou skutečnosti týkající se možného neoprávněného nakládání s majetkem rezortu ministerstva obrany a možného využívání příslušníků armády České republiky nad rámec úkolů ozbrojených sil," uvedla mluvčí vojenské policie Kateřina Mlýnková.

Jakoukoliv vojenskou účast v zahraničí musí povolit nejprve poslanci a poté senátoři. V určitých případech to může povolit také vláda. I té to ale musí nakonec odklepnout Parlament.

[chooze:article;value:596379]

"Vojáci armády České republiky neoprávněně, bez souhlasu Parlamentu pobývají na území jiného státu, potažmo když tam probíhá válečný konflikt, tak to je velice znepokojující informace," řekl Pavel Růžička (ANO), místopředseda sněmovního výboru pro obranu.

Jenže podle spolku šlo jen o služební cestu, na kterou svolení Parlamentu nepotřebují. "Já jsem rád, že se nám skutečně daří i v této době získávat finanční prostředky a na Ukrajinu dodávat FTV drony, které skutečně nejsou letální. To znamená, že to v žádném případě není zbraň," sdělil bezpečnostní analytik a zakladatel spolku Skupina D Milan Mikulecký. 

"Ta služební cesta, to je úkol, který plní voják zpravidla, nějakou cestu tam, splnění toho daného úkolu. Z 99 procent to není spojeno s použitím síly nebo zbraně," řekl bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý.

[chooze:article;value:595604]

"To, že bychom měli schvalovat nějakou dopravu materiálu na Ukrajinu vojáky, to si myslím, že na parlamentní půdu nepatří. Nejde o nasazení," reagoval člen poslaneckého výboru pro obranu Karel Krejza (ODS).

Ministerstvo obrany ani armáda se k probíhajícímu vyšetřování vyjadřovat nechtěly. Není to poprvé, co náčelník generálního štábu Karel Řehka budí kontroverze. V minulosti musela vláda například řešit jeho výroky o povinných odvodech. S ministryní Černochovou se dostal do křížku i kvůli údajným urážkám a výhrůžkám poslancům.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.