Tradičně i letos přišli státní představitelé na Vítkov položit věnce k hrobu neznámého vojína. "Měli bychom kromě vděčnosti cítit také zodpovědnost za to, co máme, abychom to udrželi. Abychom prosperující svobodnou zemi předali dalším generacím," řekl premiér Petr Fiala (ODS).
"To rozdělení nebyla chyba jako taková. A co je důležité, ty naše vztahy se nezměnily," řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
"Nebylo samozřejmé, že tato země byla postavena na ideálech svobody a demokracie. A měli bychom si toho vážit, protože to byl velmi dobrý základ, abychom měli na co navazovat v budoucnu," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
[chooze:article;value:524167]
Pietní akt se ale neobešel bez faux pas, když prezident těžkým praporem srazil jednomu z vojáků čepici. Ten zvládl výstup dokončit i bez ní. Posléze ji zvedl a odnesl další z vedle stojících vojáků.
"Cítím potřebu se alespoň touto cestou omluvit za fyzickou, případně psychickou újmu příslušníkovi Hradní stráže zasaženému bojovým praporem při ceremoniálu na Vítkově. Rozhodně nešlo o snahu zpestřit novým prvkem standardní vojenskou proceduru. Prostě jsem jen podcenil hmotnost," vyjádřil se posléze prezident.
Připomenout si 105. výročí vzniku Československa přišli lidé i na Hradčanskou. Kromě politiků položili věnce k soše T. G. Masaryka i rektoři. Prezident Petr Pavel pak ještě na Pražském hradě jmenoval 16 generálů. Mezi nimi třeba bývalého šéfa zpravodajských operací BIS Petra Špačka, který je teď generálem ve výslužbě.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.