Student omylem nalezl starodávné město. Celou dobu bylo skryto pod zemí

Luke Auld-Thomas je doktorand na univerzitě v Tulane v USA. Právě jemu se podařilo odhalit stovky let staré mayské město, a to úplnou náhodou. "Byl jsem asi na 16. stránce vyhledávače Googlu, když jsem narazil na laserový průzkum mexické organizace pro monitorování životního prostředí," uvedl student pro BBC.

Jednalo se o Lidar, techniku dálkového průzkumu. S jejím využitím se z letadla vystřelují tisíce laserových impulzů, které pak mapují objekty pod sebou pomocí času, za který se signál vrátí.

Když Auld-Thomas získaná data zpracoval, všiml si něčeho neobvyklého. "Nenašli jsme jen venkovské oblasti a menší sídla, ale také velké město s pyramidami hned vedle jediné dálnice v lokalitě," řekl nálezce podle týdeníku NewsweekZáznamy poukazovaly na obrovské město, které mohlo být v osmém století našeho letopočtu domovem pro až 50 000 lidí. To je více, než kolik obyvatel v regionu žije dnes.

Archeologové zde nalezli pyramidy, sportoviště i amfiteátry. Dosud skrytý komplex v mexickém státě Campeche pojmenovali podle nedaleké laguny Valeriana.

[chooze:article;value:568242]

"Tento objev pomáhá změnit západní myšlení, že tropy byly místem, kde civilizace jen umíraly," řekl profesor a spoluautor výzkumu Marcello Canuto. "Místo toho byla tato část světa domovem bohatých a složitých kultur. Nemůžeme si být jisti, co vedlo k zániku nebo opuštění města. Hlavním faktorem byla podle archeologů změna klimatu," vysvětlil.

Nově objevená Valeriana má znaky hlavního města a hustotou budov se umisťuje na druhé místo po velkolepém městě Calakmul. Přestože Valeriana je vzdálená pouhých 15 minut chůze od hlavní silnice poblíž Xpujilu, nikdo ji nikdy neviděl. Ukrývá se totiž pod nánosy půdy.

Město rozsáhlé téměř 17 kilometrů čtverečních mělo dvě centra s velkými budovami propojenými hustými domy a hrázemi. Nacházet se v něm měla i dvě náměstí s chrámovými pyramidami, kde Mayové prováděli různé obřady, ukrývali poklady a pohřbívali mrtvé.

K vymýcení mayských městských států přispělo mimo klimatické změny také válčení a dobytí regionu Španěly v 16. století.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.