Britská biobanka v rámci studie sbírala data od více než 350 tisíc lidí ve věku od 36 do 73 let. Vědci z čínské Southern Medical University pak během posledních deseti let sledovali jejich životy a zvyky, aby posoudili změny a příznaky duševních problémů, píše web The Times.
Výsledky studie publikované v prosinci v odborném časopise Frontiers in Nutrition odhalily, že ti, kteří pili polotučné mléko, měli o 12 procent nižší pravděpodobnost deprese a o 10 procent nižší pravděpodobnost úzkosti. Naopak ti, kteří dávali přednost rostlinnému mléku, jako je sójové a mandlové, měli pravděpodobnost deprese vyšší o 14 procent, píše web Women's Health.
"Mléko je bohatým zdrojem živin, jako je laktóza, lipidy, bílkoviny a minerály, které jsou nezbytné pro udržení lidského zdraví," uvedli vědci.
[chooze:article;value:588608]
Zdůraznili i to, že mléko je také bohatým zdrojem vápníku, o němž bylo dříve zjištěno, že pomáhá tělu zvýšit produkci serotoninu. Právě ten hraje roli při ovlivňování nálady a duševního zdraví. Na podporování vstřebávání serotoninu funguje i většina antidepresiv.
Specifické výhody má pak podle vědců polotučné mléko, uvádí portál GB News. "Profil mastných kyselin polotučného mléka by mohl poskytovat větší ochranu mozku ve srovnání s plnotučným a odstředěným mlékem, a tím potenciálně snižovat riziko deprese i úzkosti," poznamenali.
Riziko deprese totiž může podle odborníků zvyšovat i nadměrná konzumace nasycených tuků. Polotučné mléko právě v porovnání s plnotučnými alternativami obsahuje jejich menší množství.
Přibývá lidí s potravinovou intolerancí. Poznat ji není jednoduché (8/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.