Nebezpečný vir ptačí chřipky H5N1 se neobjevuje jen mezi ptáky. Infikovat se jím můžou také krávy a výjimečně se objevuje i u lidí. K mezilidskému šíření ale nedochází. Zatím. To se ale podle vědců ze skotského Glasgow může brzo změnit. Nově jej totiž našli také u koní v Mongolsku. Ti navíc nevykazovali žádné příznaky. Informoval o tom web Sky News.
"Koně, podobně jako další domestikovaná zvířata, žijí v těsné blízkosti lidí, a pokud by se tento virus etabloval u koní, pravděpodobnost lidské infekce se zvyšuje," říká profesor Pablo Murcia. Absence příznaků u koní navíc umožňuje nepozorované šíření viru.
Existují také obavy, že by se u koní mohla ptačí chřipka zkombinovat s virem koňské chřipky H3N8, což by patrně přineslo rychlé změny jejího genetického materiálu viru. Odborníci přitom upozorňují, že k tomu, aby se H5N1 zabydlel u lidí, může stačit jen jedna malá změna.
[chooze:article;value:585237]
Vychází to ze studie Scrippsova výzkumného institutu v Kalifornii. "Výzkum ukázal, jak snadno se může tento virus změnit, aby rozpoznal receptory lidského typu," říká člen výzkumného týmu Ting-Hui Lin.
Pokud by se to stalo, zvýšilo by to pravděpodobnost, že se lidé nemocí nakazí. "Toto zjištění je varovným signálem možné adaptace viru na lidi," dodává hlavní autor studie James Paulson.
"Naše studie však nenaznačuje, že k takovému vývoji došlo ani že by současný virus H5N1 pouze s touto mutací byl přenosný mezi lidmi," zdůrazňuje ovšem Ting-Hui Lin. K něčemu takovému by totiž bylo potřeba mutací více.
Pokud by k tomu ale došlo, vzniklá pandemie by mohla být zničující. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má H5N1 smrtnost u lidí přes 50 %. Ze 261 nakažených jich zemřelo 142.
Ptačí chřipka H5N1 se v listopadu objevila na jihu Čech. Nemoc přenášejí volně žijící ptáci (11/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.