Svět se nebezpečně přiblížil k další válce. Nikdo nás nemůže zastavit, říká Čína

Čínský prezident Si Ťin-pching stačil už přednést svůj novoroční projev. V něm zopakoval své žádosti o světový mír, kterými odkazoval zejména na válku na Ukrajině. Ve válce totiž Čína oficiálně zaujímá neutrální stanovisko, i když za oponou podporuje Rusko.

Volání po míru ale čínskému prezidentovi nezabránilo v tom, aby sám vyhrožoval válkou. "Nikdo nedokáže zastavit znovusjednocení Číny s Tchaj-wanem. Lidé na obou stranách Tchajwanského průlivu jsou rodina. Nikdo nedokáže přerušit naše rodinné svazky," prohlásil Si ve svém projevu.

Slova o sjednocení kontinentální Číny a ostrovního státu Tchaj-wan jsou podložená desítkami vojenských provokací, kterými Čína na Tchaj-wan cílí. Jedná se zejména o častá vojenská cvičení v Tchajwanském průlivu, která jsou odborníky považovaná za přípravu na invazi. Letos v říjnu čínské letectvo a námořnictvo dokonce přímo trénovalo blokádu tchajwanských přístavů, připomněla agentura AP.

[chooze:article;value:587560]

​Agresivní je i rétorika, kterou Čína k zemi o velikosti Moravy, kterou obývá zhruba 23 milionu lidí, vede. Prezidenta Williama Lai Čing-te, kterého si Tchajwanci zvolili letos v květnu, označila čínská diplomacie za separatistu.

Takzvané separatisty chce Čína potlačit a dostat Tchaj-wan pod svou nadvládu. Vedení ostrova má obavy z toho, že se Čína pokusí ovládnout ostrov vojenskou silou a na invazi se dlouhodobě připravuje. Buduje například strategické zásoby jídla pro případ odstřižení ostrova námořní blokádou, připravuje se ale i po vojenské stránce.

Dlouhodobý cíl Číny

O sjednocení Číny a Tchaj-wanu nemluví čínský prezident poprvé. Stejnému tématu se věnoval i loni při svém novoročním proslovu při 75. výročí založení Čínské lidové republiky. Tím, že ovládnutí Tchaj-wanu je jeho dlouhodobým cílem, se Si netajil ani po svém zvolení prezidentem v roce 2014, poznamenal portál Diplomat

Samotný Tchaj-wan si chce udržet současný stav co možná nejdéle. Podle průzkumu Národní univerzity v Čengči se téměř dvě třetiny ostrovanů považují za Tchajwance, další třetina za Tchajwance i Číňany. Mezi názory v populaci převažují ty, které chtějí udržet status quo. Lidí, kteří by rádi viděli sjednocení s Čínou, je pouze 6 procent. Zhruba 25 procent lidí by zase chtělo úplné odloučení od Číny.

[chooze:article;value:577203]

Ochrana od Spojených států

Důvodů, proč chce Čína sousední ostrov ovládnout, je hned několik. K otevřenému útoku se ale zatím neodhodlala. Tchaj-wan má totiž mocného spojence v podobě Spojených států, které ostrov vojensky i diplomaticky podporují. Jak Čínu, tak Tchaj-wan vyzývají k udržení míru v regionu.

Americký prezident Joe Biden v minulosti prohlásil, že by USA v případě útoku na Tchaj-wan byly připravené ostrov vojensky podpořit, poznamenal think tank Council of Foreign Relations. I proto je novoroční výrok o neodvratném sjednocení velmi provokativní a zvyšuje napětí v už tak natlakovaném regionu. 

Tchaj-wan je pro Čínu i Spojené státy zajímavý i z dalšího důvodu. Tamní ekonomika se zaměřuje zejména na výrobu mikročipů, z nichž velká část směřuje i do Číny. Tchaj-wan je jedním z největších světových výrobců polovodičů. Společnosti sídlící na Tchaj-wanu tvoří až 60 procent trhu s mikročipy a polovodiči.

Na polovodičích z Tchaj-wanu závisí i největší světoví výrobci technologií jako je například Apple nebo Nvidia. I to je důvod, proč Spojené státy trvají na stabilitě v regionu, protože válka by měla dalekosáhlé důsledky pro celý svět.

Čína v říjnu obklíčila Tchaj-wan. Do vojenského cvičení se zapojily desítky lodí i letadel (10/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.