Svět si připomíná Den veteránů. Pietní akce se konají i v Česku

Vlčí mák se stal symbolem válečných veteránů, protože právě tato květina začala v hojných počtech kvést v místech jedněch z nejtužších bojů první světové války: na flanderských polích poblíž Bruselu. "Byl to takový podvědomý symbol a teprve v roce 1921 se poprvé použil k charitativní pomoci," vysvětlil ředitel odboru pro válečné veterány a válečné hroby ministerstva obrany Robert Speychal.

Poprvé to bylo v Británii, symbol vlčího máku se ale rychle rozšířil. "Tím, že si ho připnete, tak vzpomínáte na ty padlé hrdiny z různých válek z minulosti. Ale to připnutí je zároveň ve všech zemích světa i symbolem nějaké nadace nebo charitativní pomoci těm živým. U nás je to stejně tak. Je to spojené s Vojenským fondem solidarity," dodal Speychal.

[chooze:article;value:558978]

​Český občan se může veteránem stát ve chvíli, kdy sloužil jako voják v armádě nebo u bezpečnostního sboru a minimálně 90 dnů byl nepřetržitě na zahraniční misi. A to buď v místě ozbrojeného konfliktu, nebo tam, kde nebyla dobrá bezpečnostní situace. O osvědčení válečného veterána mohou žádat i ti, kteří byli déle než 360 dnů v ostatních zahraničních operacích.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.