Sýrie už má nové vedení. Izrael mezitím útočí na nepřátelské armádní základny

Sklady raket nebo chemických zbraní, systémy protivzdušné obrany, letadla, vrtulníky nebo tanky. Z vojenského arzenálu, který ještě před třemi dny patřil armádě sesazeného prezidenta Bašára Assada, nezbylo skoro nic.

Izraelské vzdušné síly od pádu syrského režimu systematicky útočí na základny napříč Sýrií. Na pochodu je ale i izraelská armáda, která obsadila demilitarizované pásmo mezi Izraelem a Sýrií na Izraelem okupovaných Golanských výšinách.

"Izrael si v tuto chvíli vytváří to, co oni nazývají nárazníkovým pásmem. Je to faktický zábor syrského teritoria," vysvětlil analytik z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Izraelská armáda už přiznala, že se její jednotky pohybují na syrském území i mimo okupované Golanské výšiny. Podle syrských bezpečnostních složek se měli izraelští vojáci dokonce přiblížit na vzdálenost 25 kilometrů od Damašku. To ale izraelská vláda popírá – své vojenské operace odůvodňuje tím, že nechce, aby se extremistům dostaly do rukou zbraně.

[chooze:article;value:587409]

​"Situace je velmi znepokojující. Jsme neustále svědky izraelských přesunů a bombardování syrského území. Je potřeba to zastavit," prohlásil zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii Geir Pedersen.

Syrští rebelové, jejichž klíčovou součástí jsou i povstalci z islamistického hnutí Haját Tahrír aš-Šám, se mezitím snaží v rozvrácené zemi upevnit svou moc. V úterý do funkce premiéra přechodné syrské vlády oficiálně jmenovali jednoho ze svých regionálních vůdců – Muhammada Bašíra.

Rebelové, kteří svrhli Bašára Asada, také pátrají po údajných válečných zločincích. Za informace, které povedou k dopadení těch, kteří Asadovi sloužili ve vysokých pozicích, nabízejí finanční odměnu.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.