Moderní bydlení

Test elektromobilů: Největším problémem v Česku je málo dobíjecích stanic

Jedni je milují, druzí nesnáší. Řeč je o elektromobilech. Redaktor pořadu Na vaší straně se rozhodl otestovat dva typy těchto vozů. S jedním přitom vyrazil do drsných horských podmínek.

Elektromobil značky Dacia Spring nazývají odborníci nejdostupnějším elektrovozem na trhu. Cena je kolem 490 tisíc korun ve výbavě extreme a pohání ho baterie o kapacitě 27 kilowatthodin. Dojezd se v ideálních podmínkách podle stránek výrobce pohybuje okolo 220 kilometrů. Zkracuje ho vyšší rychlost, nižší teploty nebo to, jestli topíte a používáte klimatizaci.

[chooze:article;value:590417]

"Je ideální jako druhé třetí auto do rodiny. K babičce, doktorovi, do městského, příměstského provozu. Pojme čtyři lidi, což je naprosto dostačující," říká dopravní publicista Lukáš Müller.

Jízda do hor

A skutečně – rychlá jízda se autu příliš nezamlouvá, není na to úplně stavěné. Na dálnici z Prahy do Mladé Boleslavi má slušný odpich a redaktor pomalu přijíždí k dobíjecí stanici ČEZ. Displej krátce před dobitím ukazoval, že zbývá ještě 99 km dojezdu a kapacita baterie je na 55 procentech. "To vůbec není špatné na to, že auto jsem zatím nešetřil. Z Prahy do Boleslavi jsem svištěl průměrnou rychlostí 110 km/h, tedy půl baterie je fuč a já jdu poprvé v životě elektromobil dobít," popisuje redaktor první úsek cesty.

K autorizace je potřeba mobilní telefon. "Odkaz na to, jak zahájit dobití vozu, v telefonu několikrát spadl. Jdu si tedy stáhnout aplikaci a zkusím to přes ni," pokračuje redaktor. Při tomto kroku aplikace vyžaduje od řidiče osobní údaje včetně platební karty. Pokus se nezdařil a je nutné restartovat telefon.

[chooze:article;value:591356]

Dobíjení elektroauta se podařilo po více než 20 minutách. Nastal ale další problém – dobíjení se nedařilo ukončit. O pomoc voláme ČEZ. Pracovnice pak nabíjení ukončila. 

Baterie je tedy nechtěně dobita do 100 procent, trvalo to zhruba 50 minut. "Vůz jsme dobíjeli doma, skoro z nuly na sto procent, to nás vyšlo zhruba na 135 korun. Auto ukazovalo dojezd 168 km, tedy jeden kilometr vyšel na 80 haléřů. Když jsme ujeli 82 kilometrů, měli jsme v baterii stále 55 % kapacity," upřesnil řidič.

Cesta pokračuje do Špindlerova Mlýna, auto je dobito na 187 kilometrů. Vůz si stále vedl dobře, a to i v náročném terénu a minusových teplotách. Horské středisko nabízí podle aplikace kdedobit.cz pět dobíjecích míst a sedm nabíječek. 

[chooze:article;value:589480]

​Elektroauto i přes mrazivé teploty výrazně neztrácelo na kapacitě baterie a my si po náročné cestě můžeme dobít. Jenže nabíjecí stanice ve městě jsou obsazené. Řidič se proto rozhodl vrátit se a dobít auto ve Vrchlabí, které je vzdálené 17 kilometrů od Špindlerova Mlýna. Ovšem i tam byla nabíječka obsazená. "Řidiče tohoto auta jsme našli, sdělil, že zhruba za 20 minut odjede. Zahájit dobíjení mi tentokrát netrvalo desítky minut, ale pouze jedno pípnutí, a to s registrační kartou, kterou řidiči elektromobilů běžně používají," poznamenal redaktor.

Ve Vrchlabí byla baterie dobita z 20 na 81 procent. Řiče čeká jízda zpět do do hlavního města. Za výlet Praha – Mladá Boleslav – Špindlerův Mlýn – Vrchlabí a zpět stálo dobíjení 478 korun za 300 najetých kilometrů. U vozu se spalovacím motorem by to při průměrné spotřebě šest litrů na 100 kilometrů a ceně 36 korun za litr benzínu či nafty vyšlo na 648 korun. "Nedostupnější elektrovůz na trhu mě příjemně překvapil, a to jak svými vlastnostmi, tak i výdrží baterie. Auto dělané do města se mnou zdolalo kopce, hory a mráz," sdělil dále redaktor.

Zklamáním ale byla nedostatečná síť dobíjecích stanic. I tak se elektromobilům zřejmě blýská na lepší časy. "V tuhle chvíli má Česko více než 4 800 dobíjecích bodů, my v tuto chvíli investujeme do dobíjecích hubů. Máme závazek, že na dálnici bude každých 60 kilometrů dobíjecí hub. Do toho v tuto chvíli poputuje více než pět miliard korun," řekl k tomu ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

[chooze:article;value:574713]

​Zájemci o elektrovůz si mohou pořídit i ojetinu. V Česku mezi nejžádanější ojeté vozy na baterii patří BMW i3. "Pokud s tím nechcete jezdit dvakrát do Chorvatska, tak by vám měl dojezd 200 km stačit. A v zimě, kdy se v autě topí a je puštěna klimatizace, je dojezd 140 až 150 kilometrů," řekl Lukáš Hataš, předseda Asociace pro elektromobilitu.

Jízda po dálnici

S elektrovozem je teď před námi dálnice. "Zjistíme, jak ojetý elektrovůz reaguje na to, když si v něm pořádně zatopíme a sešlápneme plyn," začíná jízdu redaktor za volantem. Topení ihned mění u elektromobilu odhadovaný dojezd. Čím více se ve voze topí, tím se dojezd snižuje.

"Vyrazili jsme z centra Prahy do Brandýsa nad Labem, cesta byla dlouhá 40 kilometrů, za tu dobu jsme spotřebovali 5,37 kilowatthodiny v přepočtu za 86 korun. Stejně bychom zaplatili i u vozu se spalovacím motorem. A jak se stáří vozu podepsalo na baterii? Za pět let se její kapacita snížila zhruba o desetinu," zhodnotil v závěru cestu po dálnici redaktor.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.