Jak Rusinová vysvětlila, paliativní medicína je obor, který se snaží pacientům se závažným onemocněním přinášet vyšší kvalitu života. "Soustředí se nejenom na podporu a léčbu samotného onemocnění, to dělají naši kolegové ze základních oborů, my se k nim přidáváme v tom, aby pacient měl velmi dobrou léčbu svých symptomů, dobrou psychickou a někdy i sociální podporu. A aby to všechno především pro toho pacienta dávalo smysl," řekla.
Rusinová a její kolegové se setkávají s tím, že pro některé pacienty je nejtěžší doba kolem stanovení diagnózy těžkého onemocnění. "To jsou chvíle, kdy se život velmi mění. Z role, kterou zastává člověk v normálním běžném životě, je najednou vržen do role pacienta, všechno je jinak, péče o děti, práce a tak dále. V tuhle chvíli je prokázáno, že podpora psychosociální nebo i spirituální velmi významně přispívá k tomu, aby pacienti mohli říct, že žijí dobrý život," dodala.
[chooze:article;value:579680]
Mnozí paliativní pacienti se často setkávají s takzvanou toxickou pozitivitou. "Tohle slyším od pacientů velmi často, že cítí tlak ze svého okolí – 'musíš myslet pozitivně', 'to se musí vybojovat', 'to bude určitě dobré'. A tohle pacienti, přestože si dovedu představit, že je to myšleno velmi dobře, vnímají nakonec jako velký tlak. Tlak, který vede k tomu, že se spíš s tou svou nemocí uzavřou a že je to pro ně těžší," vyjasnila.
Není nic jednoduššího než nemocného člověka vyslechnout a položit mu základní otázky. "Tohle je třeba možnost, jak se zeptat pacienta, co potřebuje, a nebýt v té pozici, kdy automaticky předpokládám, že všichni potřebují podpořit, posílit, povzbudit. Někteří pacienti potřebují a nejvíc ocení, když s nimi člověk jenom v té složitější chvíli zůstane. Je tam a vyslechne je," uvedla. Na celý díl pořadu se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.