Třetí rodič a bonusové děti. Spisovatelka bojuje za nová označení pro rodinu

Cesta Šimůnkové začala tím, že se zamilovala do muže, který měl dvě děti z předchozího vztahu. Ona neměla žádné. "Vstupovala jsem do toho s nějakým nadšením, motivací a láskou a pak se ukázalo, že být v roli takovéto, jak se dřív ještě říkalo, macechy nebo nevlastní mámy, není vůbec i pro dospělé jednoduché," řekla.

Pro nevlastní rodiče v době asi před deseti lety neexistovaly žádné ucelenější informace, jak se k dětem chovat. Dostat se šlo maximálně tak k nějakým povrchním radám, které často nefungovaly. "A nebyla vlastně ani literatura, byly tady asi dvě přeložené knihy z cizího jazyka a původní česká literatura nebyla žádná. Takže já jsem si to nějak prožívala se všemi výzvami, které ta rola měla," dodala.

Šimůnková se v té době pracovně zabývala psychologií a pedagogikou, což zahrnovalo jak práci s dětmi, tak dospělými. Jak dodává, to se spojilo s její touhou dávat věcem jména, slova, nazývat je tak, jak jsou. "A dostala jsem chuť o tom jednou napsat knížku, ale nebylo to tak úplně rychlé. Start celého projektu bylo, když mě vůbec napadlo, jak tuhle roli v rodině nazývat, a to byla právě slova 'třetí rodič'," řekla.

[chooze:article;value:580960]

​Ale u třetího rodiče, kterým označuje macechu či otčíma, to nezůstalo. Dalším nově používaným slovem se stalo "bonusový". "To se dá použít jak pro celou rodinu, tak pro jednotlivé role. Takže u dětí místo toho, aby se říkalo, 'tohle je moje nevlastní dítě', tak říct, 'tohle je moje bonusová dcera'. Takže jsem začala používat v řeči  'bonusové' děti a někdy se to používá i naopak, 'bonusové' rodiče," vyložila Šimůnková.

Pro rodinu, jejíž členové nejsou pokrevně spříznění, se ve veřejném prostoru používá i výraz patchworková rodina, což se ale Šimůnkové také nelíbilo. "To zase není původní slovo, tak se pak používá takový jako slepovaná, sešívaná, a já nechci být ve slepované rodině z nějakých starých hadříků, nebo jaký to má význam, tak jsem si zase vypůjčila slovo z francouzštiny a upravila jsem ho na 'komponovaná rodina', což taky není ideální, ale pro mě to zatím je nějak nejblíže něčemu neutrálnímu nebo lehce pozitivnímu. Takže to jsou asi tyhle slova," shrnula Šimůnková.

Platforma Třetí rodič ale není jen o snaze měnit názvosloví. Hlavním smyslem je připravit nevlastní rodiče na novou roli v rodině. Tomu platforma napomáhá prostřednictvím literatury, vzdělávacích akcí a k tématu vznikl i film. Další podrobnosti jsou dostupné na stránkách platformy. Celý rozhovor najdete pod titulkem článku.

[chooze:poll;value:42049a219e7243accb218a96ad2a134baf8624ff;layout:tn_nova]

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.