Moderní bydlení

Třetina rodičů nedává dětem kapesné. Potřebují se učit hospodařit, tvrdí experti

Dvě třetiny rodičů dávají pravidelně kapesné svým dětem. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK. Průměrná výše kapesného pro děti na základní škole je 600 korun měsíčně. S rostoucím věkem se výše zvedá a na střední škole dostávají děti od rodičů v průměru kolem 11 stovek.

"Děti se prostřednictvím kapesného učí zacházet s penězi a také rozpoznat hodnotu peněz. Základem by mělo být, že dítě je schopné počítat a je schopné základního rozlišení mezi pětistovkou a pětikorunou," říká dětský psycholog Petr Šusta. 

V anketě televize Nova se odpovědi lidí na ideální měsíční kapesné pro 15letého školáka lišily. Podle některých může stačit i 500 korun, podle jiných je minimum tisícovka. 

[chooze:article;value:520412]

​Podle průzkumu jsou děti i vcelku spořivé. Tři čtvrtiny z nich si pravidelně ukládají peníze. Zajímavé je, že většina si šetří z vlastní vůle, což naznačuje přirozenou motivaci k finanční odpovědnosti. Stále ale platí, že pokud rodiče chtějí našetřit dětem určitou částku do začátku samostatného života, měli by to vzít do svých rukou.

"Předpokládám, že jim ty peníze chceme předat až někdy v dospělosti v 18 letech, to je dlouhý časový horizont. A pokud máte dlouhý časový horizont, tak jediná logická volba jsou akcie. Tam sice podstupujete větší riziko, ale máte z toho daleko vyšší výnos," radí ekonom Vít Hradil. 

Na spořících účtech je aktuálně zhodnocení okolo 4 %. U akcii to mohou být i desítky procent.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.