Příští prezident Spojených států Donald Trump by rád rozšířil jejich území. "Pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě se Spojené státy americké domnívají, že vlastnictví a kontrola Grónska je absolutní nutností," napsal Trump v neděli na sociální síti Truth Social.
Tento největší ostrov je ale autonomním územím Dánska. Trump svůj plán oznámil v příspěvku, ve kterém sdělil, koho vybral jako amerického velvyslance v Dánsku – má jím být spoluzakladatel platební brány PayPal Ken Howery.
Trump o koupi Grónska Spojenými státy mluvil už v roce 2019 během svého prvního funkčního období. Dánská premiérka Mette Frederiksenová tehdy návrh odmítla jako absurdní, připomněl portál Newsweek. V reakci na to tehdy Trump zrušil plánovanou státní návštěvu Dánska.
[chooze:article;value:435973]
Nejde ale o jediné území, na které si budoucí šéf Bílého domu dělá zálusk. Trump podle portálu Euronews prohlásil, že jeho nová administrativa by se mohla pokusit získat kontrolu nad Panamským průplavem, kterého se Washington vzdal v roce 1999 ve prospěch Panamy.
Trumpa rozohnily poplatky účtované Panamou za užívání průplavu, které označil za naprosté okrádání USA, které okamžitě přestane, jakmile bude prezidentem. V opačném případě by podle něj mohla být vodní cesta "vrácena Spojeným státům americkým v plném rozsahu a bez jakýchkoli otázek", pronesl bez bližších detailů.
"Každý metr čtvereční Panamského průplavu a jeho okolí patří Panamě a bude jí patřit i nadále. O suverenitě a nezávislosti naší země nelze vyjednávat," reagoval panamský prezident José Raúl Mulino. "To se ještě uvidí!" odpověděl Trump a na svém profilu sdílel fotku americké vlajky vlající nad Panamským průplavem s nápisem: "Vítejte v průplavu Spojených států!"
Panamský průplav slouží už 110 let. Stavba si vyžádala tisíce životů. Podívejte se na srpnovou reportáž TV Nova:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.