Moderní bydlení

Trump uvalil cla na tři velmoci. Obchodní válku pocítí celý svět, varují ekonomové

Jak slíbil, tak udělal. Donald Trump uvalil dovozní cla na zboží z Kanady, Mexika a Číny. "Mluvíme o desetiprocentním clu na Čínu na základě toho, že posílá fentanyl do Mexika a Kanady. V případě Mexika a Kanady se jedná přibližně o 25 procent," nechal se slušet Trump.

"Trump začíná používat velice rázně ekonomickou sílu pomocí dovozních cel, tarifů," říká ekonom Jan Švejnar z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

[chooze:article;value:595746]

Cla mají vstoupit v platnost v úterý. Kanada, Mexiko i Čína se okamžitě ozvaly. "Je to volba, která poškodí Kanaďany, ale také bude mít skutečné důsledky pro vás, Američany. Jak jsem říkal, cla namířená proti Kanadě ohrozí vaše pracovní místa," reagoval kanadský premiér Justin Trudeau. "Naše reakce bude stejně dalekosáhlá. Zavedeme cla na zboží denní potřeby, jako je americké pivo, víno, bourbon, ovoce, pomerančový džus, zeleninu , parfémy, oděvy, obuv, domácí spotřebiče, nábytek, sportovní vybavení a mnoho dalších," pokračoval Trudeau.

"Pověřuji ministra hospodářství, aby provedl plán B, na kterém jsme pracovali a který zahrnuje celní a netarifní opatření na obranu zájmů Mexika," poznamenala mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová.

"Jednostranné uvalení cel vážně porušuje pravidla Světové obchodní organizace. Čína podává stížnost a podnikne odpovídající protiopatření," uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

[chooze:article;value:592176]

​"Zní to dobře, budeme mít víc amerických výrobků, víc pracovních míst. Ale většina efektu bude zvýšení cen pro americké spotřebitele," sdělil k tomu ekonom Švejnar.

Obchodní válka mezi velmocemi se podle ekonomů ale projeví po celém světě. "Pro svět je to špatná zpráva. Může to znamenat několik efektů. Za prvé – všichni budou mít dražší všechno a druhý efekt bude to, že budeme nejspíše méně vyvážet na americký trh," předznamenal ekonom David Marek.

"Následek by byl samozřejmě inflační skok. Všichni bychom platili víc za různé zboží a může to eskalovat ve velkou válku, jako jsme to viděli ve 30. letech minulého století," dodal Švejnar. Podle jeho slov na takové obchodní válce budou biti i američtí spotřebitelé a výrobci. Těm prý postupem času nezbude nic jiného, než vytvářet tlak na Trumpa a jeho administrativu, aby cla nakonec zrušil.

[chooze:article;value:594073]

​Čeští politici se shodli, že evropská sedmadvacítka by na případné uvalení cel ze strany Spojených států na evropské zboží měla podobně odpovědět. Trump se zatím nerozhodl, jaký bude časový harmonogram pro zavedení cel na dovoz z Evropské unie. Nejspíš je to ale jen otázka času. "Je s námi tak špatně zacházeno, neodebírají od nás auta, naše zemědělské produkty. Téměř nic. A my máme s Evropskou unií obrovský deficit. Takže dostaneme Evropskou unii na úroveň tam, kde by měla být," tvrdí americký prezident.

Dopad na Česko

Pokud se vyhrůžky Trumpa naplní, bude to mít výrazný vliv i na českou ekonomiku. "Cla tu existují, některá jsou výhodnější pro Evropu, některá jsou výhodná pro Spojené státy. Což nám dává i určitou šanci vyjednat dobré podmínky. Pro průmyslovou zemi jako je ČR ta cla dobrou zprávou nejsou," říká premiér Petr Fiala (ODS).

Opozice vyjednávací podmínky unie nepovažuje za dobré. Případné zavedení cel prý bude znamenat velké ekonomické problémy. "Evropská unie musí v tuto chvíli jednat. Tahá za kratší konec a je patrné, že Donald Trump má v tuhle chvíli navrch. Jeho snaha bude, aby EU trochu uvolnila ventil, to znamená aby tolik nezatěžovala americké zboží," domnívá se poslanec a stínový ministr průmyslu a obchodu za ANO Karel Havlíček.

"Bohužel my, pokud se budeme přeregulovávat, tak budeme v nevýhodné situaci a Spojené státy budou dál a dál víc získávat a my jsem méně a méně konkurence schopní," uvedl europoslanec za Motoristy Filip Turek.

[chooze:article;value:595407]

​Podle loňské studie Konfederace dánského průmyslu by americké desetiprocentní clo na dovoz z unie dopadlo nejtíživěji na ekonomiku Irska a Česka. O práci by prý u nás přišlo skoro 55 tisíc lidí. "Největší chybou by bylo z ekonomického pohledu, pokud by se Evropa rozhodla stejným způsobem zavést plošná cla na Ameriku. To, že bychom méně vyváželi do USA, postihne jen některá odvětví. Zavadění proti cel by poznamenalo všechny spotřebitele," myslí si ekonom Petr Bartoň.

Trumpova cla mají podle dánské studie potenciál dostat Evropu do recese. Unie prý přesto má pomyslné eso v rukávu, protože má převahu v dovozu strategických surovin.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.