Trumpova cla se nevyhnou ani Česku. Hrozí nám inflace, varují ekonomové

Donald Trump jen několik dní poté, co se zmocnil funkce prezidenta USA, rozjíždí obchodní války. Po Číně, Kanadě a Mexiku se zaměřil na Evropskou unii. Také na ni chce uvalit vyšší cla, která by se mohla dotknout i lidí žijících v Česku.

Cla by ohrozila zejména vývoz do Spojených států. Česká republika přímo do USA mnoho výrobků neexportuje, to ale neznamená, že by neměli čeští výrobci problémy. "V Česku se vyrábí například řada součástek, které se vyváží do Německa pro stroje, které Němci následně prodávají do USA. Zavedení cel by tento trh a s ním i české výrobce velmi poškodilo," upozornil ekonom Štěpán Křeček.

[chooze:article;value:595981]

​To už ostatně potkalo jiné evropské státy, které jsou provázané se zeměmi, na něž USA uvalily cla. "Firma Audi má v Mexiku továrnu, odkud dováží auta do Spojených států. Motory pro tuto továrnu se však vyrábí v Maďarsku. Když teď ale Trump poškodil Mexiko, problémy mají i Maďaři. Je to všechno provázané," dodal Křeček.

České firmy se ovšem obávají i dalších dopadů cel. "Na firmy vznikne tlak na přesun výroby z Evropy do USA, a to nejen u energeticky náročných výrob. To bude znamenat omezování či zavírání podniků v Evropě, včetně Česka," upozornil ekonom Tomáš Prouza.

Na Česko mohou mít navíc vliv i druhotné dopady Trumpových obchodních válek. "Čína v současnosti vyváží obrovské množství výrobků do USA. Pokud o ten trh přijde, bude je muset udat jinde. Může se tak stát, že Česko zaplaví levné zboží z Číny, kterému nebudou moci čeští prodejci konkurovat," poznamenal Křeček.

[chooze:article;value:595858]

Pro vizovickou likérku jsou USA hned po Slovensku druhým největším trhem, dobyla je košer slivovicí. Celní hrozby ve firmě řeší už od Trumpovy loňské kampaně.

"Jsme na to už reagovali tím, že jsme poslali do Spojených států nadzásobu už v loňském roce, v těchto dnech také. Takže jsme se předzásobili," informoval exportní ředitel likérky Zdeněk Chromý.

Ve státech je pojmem také český zlatavý mok. Pivní gigant z Plzně ale s komentářem vyčkává, dokud prý nebude o Trumpových krocích jasněji. Stejně to vidí i vyhlášení výrobci brambůrků nebo gramodesek.

Pro světoznámého výrobce zdravotnických lůžek Linet ze Želevčic u Slaného je americký trh zásadní, představuje pětinu z jejího desetimiliardového ročního obratu, tedy asi dvě miliardy korun.

Celní politiku firma pečlivě sleduje. Cla by nejspíš snížila firmě marže, své výrobky by prý nemohla kvůli zachování konkurenceschopnosti příliš zdražit. Ve hře by ale mohlo být i přesunutí výroby. "Teď je opravdu velmi předčasné o tom mluvit," vzkázal mluvčí společnosti Michal Uryč.

[chooze:article;value:595742]

​​Kromě českých firem a obchodníků jsou ovšem ohrožené i domácnosti. "Obchodní války nikdy nekončí po prvním kole, ale většinou jsou dlouhodobé a v čase se prohlubují. Vedle omezení ekonomického růstu to vede i k růstu inflace a snížení spotřeby, což by pro ČR byla velmi špatná zpráva. Náš ekonomický růst táhne právě spotřeba domácností," dodal Prouza.

Řešení však existují. Prouza jej vidí v omezení byrokracie, zatímco Křeček má jiný návrh. "Evropa by se měla semknout a jednat s Trumpovou vládou na společném postupu proti Číně. Tím by se mohla vyhnout dopadu cel na Evropu nebo ho aspoň zmírnit. Rozhodně si ale myslím, že by se měly narovnat míry cel mezi Evropou a USA. Ideální by bylo, kdybychom byli v bezcelní zóně," myslí si Křeček.

Trump uvalil cla na tři velmoci. Obchodní válku pocítí celý svět, varují ekonomové (1/2025):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.