V úterním prohlášení Evropské komise její předsedkyně Ursula von der Leyenová uvedla, že podle ní neoprávněná 25procentní cla vůči EU vyvolají protiopatření. "Hluboce lituji rozhodnutí USA uvalit cla na evropský vývoz oceli a hliníku. Cla jsou daně. Špatné pro podniky, horší pro spotřebitele. Neoprávněná cla vůči EU nezůstanou bez odezvy," dodala Leyenová.
Podle ekonoma Křečka tento přístup může všechny "stáhnout ke dnu". "Jakmile se začnou provádět reakce odvet na opatření, tak lze očekávat, že na odvety přijdou další odvety a začne negativní spirála celních válek," řekl Křeček.
"Nejvíce na to vždy doplatí menší otevřené ekonomiky, mezi které bohužel právě patří i česká ekonomika. Je to pro nás velice nebezpečné a musím říct, že bych očekával konstruktivnější přístup Evropské komise," zhodnotil Křeček. Doufá v jednání s Donaldem Trumpem a jeho administrativou.
Rozhodnutí Leyenové podpořil slovenský eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. V prohlášení dodal, že pro USA představuje Unie hospodářskou příležitost, nikoli riziko.
[chooze:article;value:597143]
"Cla začnou nekontrolovatelně ovlivňovat zahraniční obchod. Je to schválně velice nepředvídatelné, co všechno zasáhnou. (…) Kdyby jednání s USA selhala, skutečně bychom zahájili celní války se Spojenými státy. Je potřeba si uvědomit, že do válek je zapojená i Čína. Velká cla na Čínu budou znamenat zaplavování evropského trhu čínskými výrobky, takže se budeme muset bránit i proti přívalu čínského zboží," popsal Křeček.
Celní války můžou podle Křečka vést k tomu, že se globální svět přestane integrovat a propojovat. Vznikaly by oddělené ekonomické bloky, jeden vedený Spojenými státy, druhý Evropskou unií a třetí Čínou, které by mezi sebou měly obrovské obchodní bariéry.
"Jestliže by cla ve výši 25 procent byla zavedena na všechno, tak si musíme představit, že by náš vývoz do USA prodražil. Výrobek by se musel prodávat na americkém trhu draze, pak by hrozilo, že by se neprodal. Američané by raději koupili americké výrobky, na které se cla neuvalí. Potom by musel tedy obchodník výrazně snížit marže, to by se ani vývoz nemusel vyplácet, nepokrylo by to výrobní náklady," vysvětlil Křeček. Na celý rozhovor z TN Live se podívejte pod titulkem článku.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.