Tři radary si město Trutnov pronajalo v Mladých Bukách, Hertvíkovicích a Starém Rokytníku, další čtyři pořídilo Ředitelství silnic a dálnic a dalo je k užívání městu na silnici směrem k polské hranici.
Radary sem dali kvůli enormní dopravě, na polské straně už je totiž dokončená dálnice a silniční tah z Česka tak využívá mnohem víc aut. "Abychom si poradili s větším množstvím přestupků, jsme investovali do moderního softwaru, nicméně i tak sháníme jednoho úředníka navíc," vysvětlil starosta Trutnova Michal Rosa (ODS).
Radary byly vesměs nainstalovány během prázdnin a smyslem bylo přinutit řidiče, aby na frekventovaných tazích vedoucích přes vesnice snížili rychlost na povolenou padesátku. Radary dokážou číst registrační značky vozidel i zezadu, takže pozornosti neuniknou ani motorkáři. Za tři měsíce od instalace radarů přišlo do městského systému přes 7 200 fotek neukázněných řidičů.
[chooze:article;value:580810]
Na trutnovské radnici přestupky vyhodnotí nový software. Za necelé čtyři měsíce fungování těchto radarů překročili řidiči na měřených úsecích rychlost přibližně v 7 500 případech a na pokutách se vybralo přes 2,5 milionu korun. Úspěšnost, co se vymáhání pokut týká, je u českých řidičů na 93 procentech, u cizinců je to o deset procent méně.
Místní si radary pochvalují. "Líbí se nám to, nedalo se tu přejít, teď je to výrazně lepší," hodnotí. Ale na některé řidiče působí úsekový radar jako rudý hadr na býka. Například radar v Libči u Trutnova se zatím neznámému pachateli natolik nelíbil, že opakovaně poškodil přívodní kabely.
Smutným rekordmanem je řidič, který v Mladých Bukách na povolené padesátce jel rychlostí 166 kilometrů v hodině. Zatímco lidé žijící v obcích, které nově radary hlídají, jsou s novinkou spokojeni a myslí si, že se provoz uklidnil, některým řidičům radary leží pořádně v žaludku. Dokonce tak, že radar v Libči někdo už šestkrát poškodil.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.