Kyjovka šupinatá je velkým mlžem se zajímavě tvarovanou, až metr dlouhou škeblí. Patří mezi ohrožené živočichy, na což myslí i chorvatské zákony. Přesto jeden z obyvatel obce Postira nemohl ve čtvrtek věřit svým očím, když potkal dva turisty, jak si jich odnáší dvě krabice, ve kterých bylo nejméně pět škeblí. O incidentu informoval portál Slobodna Dalmacija.
"Okamžitě jsem je varoval, vyfotil a zavolal policii, ale samozřejmě utekli, když jsem je přistihl při činu," popsal naštvaně muž z Brače, který ještě upozornil na to, že mlži ve škeblích byli zřejmě živí. "Když se dá dnes všechno vygooglit, mohou na jedno kliknutí zjistit, co se může a co ne. Ale to je jim jedno, už se určitě viděli, jak mají škeble vyleštěné na poličce," dodal.
[chooze:article;value:564994]
Dvojice lovců kyjovek, které svědek popsal jako muže ve středním věku a ženu, odjela autem se severochorvatskou poznávací značkou. Policie pro portál 24sata uvedla, že na místě už dvojici nezastihla, ale zahájila trestní stíhání a případ vyšetřuje.
Kyjovka šupinatá, kterou Chorvati označují jako perisku, patří mezi ohrožené. Po roce 2016, kdy se v některých částech Středozemního moře začal šířit smrtící patogen, jich mořští biologové evidovali v jednu chvíli jen deset kusů.
V posledních letech začala jejich populace opět růst, je jich ale stále velmi málo. "Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) přidal v roce 2019 kyjovku šupinatou na seznam krajně ohrožených druhů," uvedl český portál ekolist.
Potápěči kontrolují kyjovky šupinaté, přeživší skrývají pod ochrannou klec:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.