Pět let od vystoupení z Evropské unie zažívá Velká Británie tvrdé vystřízlivění. Podle portálu Independent brexit za dobré rozhodnutí považuje vůbec nejméně lidí od chvíle, kdy Spojené království Unii opustilo – pouhých 30 %. Naopak 55 % Britů dnes vnímá toto rozhodnutí podle téhož průzkumu za špatné. Ještě více Britů, 62 %, pak považuje dosavadní vývoj po brexitu za nezdar.
A podle BBC nejde jen o pocit. Británie si v mnoha ohledech, které byly předmětem předbrexitových debat, pohoršila. Významným tématem byla například migrace. Ta sice, pokud jde o přistěhovalce z EU, klesla, výrazně však stoupl počet migrantů ze zbytku světa. Jen v roce 2022 v zemi podle britského statistického úřadu přibylo asi 677 tisíc cizinců. O rok později to mělo být asi 900 tisíc. Pro srovnání, v roce 2016, kdy se o Brexitu rozhodovalo, přibylo v Británii jen 248 tisíc cizinců.
Nevyplnily se ani sliby zastánců brexitu o tom, že místo evropského rozpočtu zamíří každý týden stovky milionů liber do britského zdravotního systému. V době pandemie přiteklo do zdravotnictví sice více peněz, nejde ovšem o miliardy z peněz pro Evropu. Britské zdravotnictví se navíc dlouhodobě potýká s nedostatkem sester, které často pocházely ze zemí EU.
[chooze:article;value:593997]
"Na druhou stranu se zvýšil odliv občanů Velké Británie do Evropské unie. Počet Britů, kteří emigrovali do členských států Evropské unie, se zvýšil až o jednu třetinu," řekl pro TN Live Martin Vokálek, výkonný ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM.
Pokud jde o samotnou ekonomiku, je situace složitější. Británie je sice skutečně přibližně o 9 miliard liber (270 miliard korun) ročně bohatší, pokud jde o rozdíl peněz, které dříve mířily do EU, ale už ne zpět. Hodnotu těchto peněz ovšem snížila inflace a ukrojil z nich propad britské ekonomiky, který se kvůli brexitu v dlouhodobém výhledu odhaduje na 4 %. Negativní vliv mělo vystoupení také na zahraniční obchod, i když na míře se ekonomové neshodnou. Britové si pak pohoršili i pokud jde o cestování. Přišli totiž o výhody evropského pasu.
Z problémů navíc Británie podle odborníků venku zatím rozhodně není. Tamní Úřad pro rozpočtovou zodpovědnost odhaduje, že má země za sebou teprve asi jen 40 % následků odchodu z EU. Přibližně 60 % ji tak teprve čeká.
Na rozhovor ke spokojenosti Britů s brexit s Martinem Vokálkem se můžete podívat níže (1/2025):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.