Ať už navštívíte lékaře nebo kontaktujete banku, všude se setkáte s umělou inteligencí. "Umělá inteligence je technologie, která umožňuje strojům dělat činnosti, na které by normálně potřeboval svou vlastní inteligenci. Popularita jednoznačně roste, podle posledních statistik tak více než polovina Čechů se s umělou inteligencí potkává prakticky každý den," uvedl ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.
Umělá inteligence může být vaším osobním trenérem, kamarádem a dokáže složit i písničku. Nejvyužívanější formou jsou takzvaní chatboti, kteří lidem odpovídají na otázky na základě předem nadefinovaného scénáře. Můžete si s nimi povídat, napíšou vám e-mail, esej nebo připraví prezentaci.
Jedna tuzemská umělá inteligence umí napsat a přečíst povídku. Stačí zadat takzvaný prompt, což je pokyn, který zadáme do příslušného vyhledávače, abychom získali požadovanou odpověď nebo výstup.
[chooze:article;value:596851]
Pokyn od zakladatele Alpha Industries Jana Tyla zněl: Vygeneruj prosím velmi krátký příběh pro diváky televize Nova, který v sobě bude mít edukativní složku o tom, že umělá inteligence může lidem i pomáhat, nejenom škodit.
"Marie se bála, že po mozkové mrtvici už nikdy nebude moderovat zprávy, když ji lékaři představili nový systém pro AI rehabilitaci, byla skeptická, ale po třech měsících tréninku s umělou inteligencí stála znovu před kamerou," vymyslela umělá inteligence. "Například v psychoterapii se můžeme bavit o asistentech pro penzisty v domovech důchodcům," sdělil Filip Hartmann z Prg.ai.
"Umělá inteligence dokáže detekovat emoce krav a hlídat je, aby měly vyšší dojivost anebo zastat také roli partnera. Máte virtuální protějšek, vidíte jeho podobiznu a máte možnost s ním mluvit o všem, o čem chcete, jako by to byl skutečný partner. Nicméně s tímhle se nemusíte ani hádat, protože vám vždycky bude naslouchat," vylíčil Benzl.
[chooze:article;value:595901]
Vytvořit dokáže ale třeba až děsivě realistický obrázek. Umělá babka kořenářka pak umí poradit, jak se zbavit chřipky. "Pro diváky Novy ještě tip navíc. Odpočívejte v posteli, nepřemáhejte se, nemoc potřebuje svůj čas a klidně si k tomu pusťte Ordinaci v růžové zahradě," poradila AI.
Umělá inteligence ve školách
Díky umělé inteligenci je mnohem snazší tvorba seminárních nebo bakalářských prací, ale zatím není žádný nástroj, který by její použití odhalil. Některé školy například používání umělé inteligence studentům naopak doporučují, aby se s ní naučili pracovat.
"Když do té aplikace zadáte specifický úkol, například napiš mi referát o Wolfgangu Amadeu Mozartovi jako osmileté dítě, tak to ten program skutečně dokáže vygenerovat. To se pak velmi těžko rozklíčuje," pronesl ředitel Základní školy Věry Čáslavské Vojtěch Novák.
Kantoři to přirovnávají k technologickému skoku, který starší generace zažily s kalkulačkou nebo počítačem. Školy se mu také nejprve bránily, ale pokrok zastavit nelze. "Z hlediska práce studentů jsme to nezakázali, nicméně upravili školním řádem," uvedl ředitel VOŠ, SOŠP a Gymnázia Evropská Pavel Žďárský.
[chooze:article;value:588723]
"Zavírat před tím oči je špatně. Já bych skutečně nechtěl, abychom se dostali do pravěku," dodal Novák. Použití umělé inteligence v pracích žáků umí detekovat různé softwary. Podle učitelů ale zatím nejsou příliš spolehlivé. "Ty práce se nedají rozlišit, jestli je skutečně psal ten student, nebo jenom za pomoci umělé inteligence," vysvětlil Jan Hajič z Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK.
"Je to docela vtipné. Teď jsme měli několik situací, kdy se studenti ani nenamáhali vymazat 'tohle vám vygenerovala AI'. Takže to se prostě děje a pak to jde na disciplinární komisi," popsal děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE Jiří Hnilica.
"Řada škol přistupuje k nějakým praktičtějším projektům, kde už není cílem jen sepsat nějaké informace," sdělila koordinátorka pro oblast AI v Národním pedagogickém institutu ČR Ivana Böhmová. "V řadě předmětů ty seminární práce rušit nebudeme, protože pořád si myslím, že byť naši studenti asi už prakticky nečtou, tak pořád ten psaný text je důležitý," doplnil Hnilica.
"Je právě otázka, jestli ty bakalářské práce vůbec v tom celém kontextu vysokoškolského studia ještě dávají smysl. Já bych se skoro přikláněl k tomu, že si nijak neuškodíme, pokud ty práce nebudou," prohlásil Hajič.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.