Moderní bydlení

Úplný zákaz mobilů si ředitel pochvaluje. Je třeba to dělat rozumně, říká expertka

Na Svážné je omezení a následně zákaz mobilů zavedený už několik let. "Tím, že jsme ten zákaz udělali, tak je ta socializace opravdu fyzická. Tak, jak to kdysi bylo a probíhalo, existovala fyzická a verbální komunikace. Tato se nám po tom zákazu navrátila. Ten obrat byl poměrně rychlý a dnes jsme tři roky v tomto zákazu a ten obrat je velice znatelný. Děti umí lépe komunikovat, umí vyhledávat jeden druhého. Není problém, aby komunikovali i meziročníkově, což dříve neexistovalo," shrnul Punčochář.

Úplný zákaz mobilů ale podle Klusákové není řešením. "My si myslíme, že socializace dnešních dětí je důležitá i v online světě. Takže určitě zákaz mobilů není řešením, které by spasilo problém socializace dětí. Naopak si myslíme, že je potřeba používání mobilů regulovat, vytvářet smysluplná pravidla. Velice souhlasím s tím, že vytvářet zdravé návyky je primárně na rodině," vyjasnila Klusáková.

Podle Klusákové je nutné si říci, co je obsahem zákazu. "Ve školním prostředí je potřeba regulovat, jak technologie používáme. Ale ta pravidla musí být nastavená smysluplně. Určitě je potřeba zohlednit věk dětí. Úplně jiná je situace, když se bavíme o prvním, nebo o devátém ročníku. Nebo o střední škole, kde už se předpokládá, že děti mají studijní aplikace a různé online platformy, kde je potřeba aktivně mobil používat," vysvětlila. Záleží také na typu zařízení, jestli se jedná o mobil, chytré hodinky či tablet.

[chooze:article;value:577419]

​Cílem je podle ní smysluplná regulace. A každá škola by měla mít alespoň nějakou možnost si regulaci upravit podle svých potřeb a také podle studijního zaměření, co se třeba středních škol týče.

Na Svážné dříve nesměly děti používat mobil ve výuce, pak například ve školní jídelně, kde se kvůli tomu protahoval čas na jídlo, stejně tak například ve školní družině. Nyní ale se změnou ve školském zařízení zakázali mobily ve škole úplně. "Po těch zkušenostech, které máme, tak bychom to nechtěli vrátit zpátky," prohlásil Punčochář.

Jedním z dalších hlavních důvodů, proč ve Svážné mobily zakázali, tak bylo to, že přístroje už umí pořizovat fotky a videa. "Nechtěli jsme, aby se objevovaly na internetu mnohdy hraná videa a mnohdy hrané fotografie," vysvětlil Punčochář.

[chooze:article;value:568596]

​Jako nedostatek Klusáková vidí to, že se dětem málo vysvětluje, jak technologie používat, aby se předešlo případným zákazům. Byť třeba kyberprevence se už do českých škol dostala. "Nepojmenovala bych to jako selhání školského systému, protože tím, jak se technologie a celý online svět velice dynamicky a rychle vyvíjí, tak je jasné, že školský systém má nějakou rigiditu a nemůže na to dostatečně rychle reagovat," prohlásila.

Dodala, že z preventivních programů, které Replug me pořádá po školách, vychází najevo, že české děti často nemají základní znalosti technologií pro jejich "zdravé" využívání. "Víme, že je potřeba, aby děti uměly kriticky přemýšlet, uměly si vše vyhodnotit. Celý online svět a digitální technologie jsou nástroj, který může velmi pomáhat a má spoustu pozitiv, ale může mít samozřejmě velmi negativní dopady. A je potřeba dětem vysvětlovat spoustu věcí, ať si to umí vyhodnotit a vezmou si z toho to pozitivní," míní Klusáková.

Technologie mohou být velkou výhodou pro izolované děti nebo pro děti se specifickými potřebami, které si díky elektronické komunikaci mohou snáze vytvořit komunitu blízkých přátel. Na celý díl pořadu se podívejte pod titulkem článku.

[chooze:poll;value:c3e748d094832070ec5caed0ee3ee8e86e491f10;layout:tn_nova]

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.