Úřad zkritizoval opravy českých silnic. Nepochopili to, reaguje ŘSD

V polovině ledna roku 2019 byl poprvé zaevidován výtluk u kruhového objezdu v Bílině. Na konci ledna ho provizorně opravili studenou směsí asfaltu, jenže díra v silnici se znovu objevila za necelé dva měsíce. Podobný scénář se opakoval ještě šestkrát. Zalepit silnici teplou asfaltovou směsí s podařilo až za čtyři a půl roku. 

Takový případ oprav ale není podle Nejvyššího kontrolního úřadu jediný. Podle jeho závěrečné zprávy stát za opravy a údržbu silnic první třídy vydal z rozpočtu během let 2018 až 2023 62 miliard korun, což je o téměř sedm miliard víc, než bylo původně plánováno.

[chooze:article;value:584473]

"Jestliže Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) sedmkrát za sebou opraví jeden výmol provizorně v zimě a až osmá, tentokrát definitivní, oprava je provedena v červnu, to nám přijde nehospodárné," dodává mluvčí NKÚ Hana Kadečková. Kontrola navíc zjistila, že i přes tyto vynaložené prostředky zůstalo v průběhu let 2021 až 2023 v průměru 30 procent silnic první třídy ve stavu nevyhovujícím a havarijním.

ŘSD ale kritiku úřadu odmítá. NKÚ podle ředitelství správě a stavbě silnic nerozumí. "Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu je v podstatě správně, ale svědčí o velkém nepochopení disciplíny práce s vozovkami," nechal se slyšet mluvčí silničářů Jan Rýdl.

Úřad podle ŘSD nepochopil, jak se kvalita vozovky hodnotí. Podle silničářů se navíc opravy silnic před koncem jejich životnosti nevyplatí. Ministerstvo dopravy pak od problémů dává ruce pryč. ŘSD by podle resortu mělo vysvětlit a zdůvodnit své technologické postupy.

[chooze:article;value:584930]

Kontrola NKÚ ale také ukázala, že ministerstvo dopravy od roku 2007 nevede centrální evidenci pozemních komunikací, což má podle zákona dělat. Uvádět by v něm mělo informace o uzavírkách, objížďkách či omezeních provozu. NKÚ na to přitom upozorňoval už před čtyřmi lety. "Jdeme spíše jinou cestou. Vytváříme jednotný digitální systém," kontruje ale ministerstvo.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.