Informaci, že britský úřad pro kontrolu léčiv musí přezkoumat velkou skupinu léků proti depresím, přinesl deník Independent. Podle jeho informací je mezi nimi i Prozac, který je předepisován milionům pacientů po celém světě. Obsahuje fluoxetin, tedy účinnou látku, která je podle českého úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) obsažena i v lécích Fluzak, Deprex nebo Magrilan.
Podle deníku úřady budou prověřovat ale i další nejčastěji předepisovaná antidepresiva, celkem se má jednat o více než 30 léků. Důvodem je podezření na souvislost se stovkami případů sebevražd a sebepoškozování u pacientů, kteří je užívali. "Úřad se bude zabývat účinností současných varování před vedlejšími účinky," uvádí Independent s odvoláním na dopis od britské ministryně pro duševní zdraví Marie Caulfieldové.
[chooze:article;value:552443]
Od roku 2000 britské úřady obdržely více než 500 záznamů o úmrtí souvisejících s užíváním antidepresiv, sebepoškozování a sebevražedných myšlenkách. Přestože to není považované za běžné, vedlejší účinky mnoha antidepresiv zahrnují právě i sebevražedné sklony.
"Jestliže trpíte depresí či úzkostnými stavy, můžete někdy uvažovat o sebepoškození nebo sebevraždě. Tyto myšlenky se mohou projevit častěji v době, kdy poprvé začínáte užívat antidepresiva. Trvá totiž určitou dobu, než tyto přípravky začnou působit, obvykle přibližně dva týdny, ale někdy i déle," píše se například v příbalovém letáku u antidepresiva Cipralex. Podobná varování obsahuje ale i mnoho dalších výrobků.
Debatu ve Velké Británii otevřel právě deník Independent, který začátkem května publikoval článek s výpovědí matky, jejíž dcera si po dvou týdnech užívání antidepresiv vzala život. Přestože předtím neměla žádné duševní problémy, po komplikovaném porodu ji začaly sužovat úzkosti, a tak jí lékař předepsal lék Mirtazapin. Její tělo poté, co spáchala sebevraždu, našla její matka Lynn.
[chooze:article;value:532963]
Přestože v mnoha případech je užívání antidepresiv nezbytné, řada odborníků upozorňuje na problém nedostatku alternativ v podobě psychologické a sociální podpory. "Nadměrné předepisování antidepresiv má obrovské dopady v podobě lidského utrpení, protože mnoho lidí se na nich stane závislých a pak se jich snaží zbavit," konstatoval britský poslanec Nigel Crisp.
Spotřeba antidepresiv velmi rychle roste i v Česku. V roce 2018 web Česko v datech uvedl, že během 15 let stoupla více než 5,5krát.
V Česku také vzrostl počet sebevražd, zejména mezi mladými lidmi. Více se dozvíte v reportáži z loňského podzimu:
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.