Úřady se přou o ohrožené děti. Realita je jiná, zlobí se ministerstvo

"Ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a ministerstvem zdravotnictví (MZd) nedokončily transformaci systému péče o ohrožené děti," sdělil v pondělní tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo práce a sociálních věcí ale s výrokem důrazně nesouhlasí. "Od roku 2013 byl z iniciativy MPSV ve spolupráci s dalšími resorty systém péče o ohrožené děti postupně reformován a modernizován. Během tohoto období prodělal více koncepčních změn než za posledních 50 let. Další úpravy připravujeme," uvedlo ministerstvo ve vyjádření. MPSV také zdůrazňuje, že prioritou je, aby děti vyrůstaly v rodinném prostředí namísto ústavní péče.    

[chooze:article;value:584998]

​Tomu NKÚ ale oponuje zjištěním, že přemisťovat ohrožené děti z ústavní do pěstounské péče se daří jen pozvolna. "V porovnání let 2015 a 2023 klesl počet dětí v ústavní péči z 8 434 na 7 341, tedy o 1 093. Počet dětí u pěstounů se zvýšil o 2 050 z 10 923 na 12 973," popsal kontrolní úřad.

"Už 12 let neplní MPSV zákonnou povinnost spravovat informační systém, který by pracovníkům sociálně-právní ochrany dětí poskytl potřebné údaje například o žadatelích o osvojení či o dětech v evidenci," pokračuje zpráva. "V důsledku nečinnosti MPSV jsou tak pracovníci sociálně-právní ochrany dětí zatíženi nadbytečnou administrativou a nedisponují potřebnými informacemi, které by jim usnadnily práci a zrychlily například umísťování dětí do pěstounských rodin," popsal NKÚ. 

Ministerstvo nesouhlasí

Ministerstvo práce a sociálních věcí se v tiskové zprávě brání: "MPSV je zodpovědné především za oblast sociálně-právní ochrany dětí, která postupně prochází hlubokými změnami." Mezi ty hlavní patří standardizace postupů orgánu na ochranu dětí OSPOD, zakotvení moderních nástrojů sociální práce, nastavení systému pomoci pěstounským rodinám nebo opakované navýšení finanční podpory pěstounské péče.

[chooze:article;value:569186]

​"Počet dětí v pěstounské péči a náklady státu na příslušné dávky, které v tiskové zprávě uvádí NKÚ, neodpovídají realitě," pokračuje vyjádření ministerstva. Úřad podle něj totiž vyčíslil pouze počty dětí v pěstounské péči a opomíjí děti v osobní péči poručníka nebo jiné osoby. "Celkový počet dětí v náhradní rodinné péči s výjimkou osvojení například ke konci loňského roku činil 21 150, oproti tomu počet dětí v ústavní péči asi 7 300," vyplývá z textu. 

Ačkoliv dosud neexistuje jednotný informační systém pro pracovníky OSPOD, ministerstvo argumentuje novým systémem. Od loňského roku by měly fungovat sdílené seznamy s informacemi o žadatelích o zprostředkování péče nebo přechodných pěstounech. "Počet dětí v náhradní rodinné péči stoupá, stejně jako počet pěstounů, zejména těch na přechodnou dobu. MSPV proto nesouhlasí se závěry NKÚ," uvedlo MPSV.

Kojenecké ústavy končí. Pěstounů je ale zoufale málo, říká šéfka sdružení (12/2024):

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.