Moderní bydlení

USA jdou opačným směrem než Evropa. Vracíme se k brčkám z plastu, oznámil Trump

Do pondělí měli výrobci obalů v Evropě šanci zaregistrovat ochranné známky na své výrobky. Tím se mohli vyhnout novému nařízení o obalových odpadech. Ti, kteří to neudělali, mají smůlu. Nové nařízení má postupně snížit množství obalového odpadu až o 15 procent do roku 2040. Skončí tak jednorázové sáčky, malá balení omáček nebo porcovaná hotelová kosmetika.

Jednorázových obalů by ale mělo zmizet ještě víc. Evropská unie chce novými pravidly přinutit firmy, aby našly udržitelná řešení pomocí recyklace.

"To nařízení o obalech a obalových odpadech dnes vstupuje v platnost, nicméně bude se uplatňovat až za rok a půl, to znamená, že výrobci těch obalů i spotřebitelé budou mít rok a půl na to, aby se nějakým způsobem připravili," uvedl analytik společnosti Europeum Filip Křenek.

[chooze:article;value:592775]

​"Budeme muset zákazníkům například vysvětlovat, proč na hotelech nebudou malá kosmetická balení. S tím počítáme, ale nejdřív musíme vědět, jak přesně ta regulace bude vypadat," sdělila ředitelka HOTREC, Sdružení hotelů, restaurací a kaváren v Evropě Marie Audren.

"Problém je tady v tom technickém provedení, že spousta věcí teprve bude stanovena takzvanými delegovanými akty někdy v budoucnu, takže vy vůbec nemáte jistotu, že někdo někde škrtem pera vaši mnohamilionovou investici nepošle k čertu," okomentoval nařízení ředitel České asociace oběhového hospodářství Miloš Kužvart.

Cestou, kterou se Evropa vydala s cílem zbavit se přebytečných plastů, ale nekráčí Spojené státy. Donald Trump oznámil, že Američané už nebudou muset pít oblíbené nápoje neoblíbenými papírovými brčky. Zřejmě i proto, že sám jich vypije až 12 plechovek denně.

[chooze:article;value:597143]

​"Vracíme se k plastovým brčkům. Tyhle věci nefungují. Používal jsem je mnohokrát a občas se zlomí. Někdy explodují. A nemyslím si, že by plastové brčko nějak ovlivnilo žraloka, který si razí cestu oceánem," prohlásil Trump.

"Ten celosvětový trend je směrem k té udržitelnosti, a že to ani tak silná osobnost, jakou americký prezident bezesporu je, jej nedokáže zvrátit," reagoval Křenek.

"Já v tom vidím velikou symboliku, že on oproti těm papírovým, velmi nepraktickým brčkům se vrací k něčemu, co z pohledu ochrany planety zdaleka není tak zásadní problém. Prostě brčka z plastu nejsou zásadní problém," pronesl Kužvart.

Trumpovo rozhodnutí kvitují i američtí výrobci plastů. Naopak ekologové připomínají, že se ve Spojených státech denně spotřebuje 390 milionů brček. Mikroplasty, které vznikají rozpadem větších kusů, ohrožují nejen mořské živočichy, ale našly se třeba i v lidském mozku.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.