Dlouhou dobu bylo všeobecně za největšího rivala Spojených států považováno Rusko. Studená válka byla koneckonců vyvažováním jejich moci. To už je ale podle odborníků i samotných Spojených států minulost. Hrozbou číslo jedna je Čína. Ta v současnosti rychle rozšiřuje svůj jaderný arzenál.
Podle amerického Pentagonu se od roku 2020 rozrostl téměř trojnásobně, píše web Politico. "Ministerstvo obrany odhaduje, že Čína od poloviny roku 2024 překročila hranici 600 operačních jaderných hlavic," řekl tento týden novinářům vysoký představitel americké obrany.
Očekává se, že do roku 2030 by jich mohla mít až tisíc. "Určitě bych očekával, že i poté budou pokračovat v rozšiřování a modernizaci svých sil," dodal. V roce 2020 přitom podle portálu ABC News Pentagon odhadoval, že se čínské jaderné zásoby pohybují na úrovni 200 kusů.
Odhad počtu jaderných zbraní vychází z každoroční zprávy, kterou Pentagon zasílá Kongresu o vojenských ambicích Pekingu. V té Spojené státy monitorují a aktualizují informace o vojenské síle Číny. Podle zprávy Peking zachovává politiku "nepoužití jaderných zbraní jako první". To znamená, že by nevystřelil jako první, a zaměřuje se spíše na odvrácení masivního protiúderu.
[chooze:article;value:588209]
Úředník dále uvedl, že čínský jaderný arzenál, který je stále ještě menší než arzenál USA nebo Ruska, je jen jednou ze součástí širší strategie budování vlivu na globální scéně. Čínská armáda podle něj dosahuje stálého pokroku i v modernizaci svých nejaderných schopností. "Projevují také určitý zájem o vývoj nové konvenční mezikontinentální balistické rakety, která by mohla zasáhnout Havaj, Aljašku a kontinentální část Spojených států," řekl.
Peking je prý stále ochotnější používat k dosažení svých cílů vojenský nátlak. "V průběhu roku 2023 Čína vystupňovala napětí s Filipínami v Jihočínském moři tím, že obsazovala plavidla pro zásobování. V roce 2023 a v letošním roce rovněž zesílila svůj diplomatický, politický a vojenský tlak vůči Tchaj-wanu," zdůraznil představitel americké obrany.
[chooze:article;value:588530]
Spojené státy tak se znepokojením sledují, jak čínská armáda a její bojeschopnost sílí. Pentagon připouští, že má Čína sice slabiny, navzdory tomu ji ale ve zprávě uvádí jako "výzvu číslo jedna".
"Naše nároční bezpečnostní strategie označuje Čínskou lidovou republiku za jediného konkurenta, který má v úmyslu a stále větší schopnost přetvářet mezinárodní pořádek," zdůraznil představitel.
To, že "hrozbou číslo jedna" pro Spojené státy není Rusko, zdůraznil i rusista Karel Svoboda v rozhovoru pro TN Live. "Pro ně je daleko důležitější Čína, tahle oblast. To, co se děje na Ukrajině, vnímají jako evropskou záležitost," řekl odborník.
Japonci se bojí, že na ně Čína zaútočí. Podívejte se na reportáž TV Nova (10/2024):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.