Fotovoltaika je technologie, která přeměňuje sluneční záření na elektřinu a využívá tak obnovitelný zdroj energie. Obrovskou výhodou je, že po její instalaci snížíte roční náklady na elektřinu od svého dodavatele až o několik desítek procent a stanete se částečně energeticky soběstačnými. Navíc omezíte svou uhlíkovou stopu, což je pozitivní pro životní prostředí.
"Obecně by se dalo říct, že se fotovoltaika vyplatí všem majitelům rodinných domků s předpokládanou návratností investice 7 a méně let. Neznamená to ale, že nedoporučujeme instalovat fotovoltaickou elektrárnu tam, kde je návratnost třeba 10 i více let. Vzhledem ke kolísavým cenám energií se může tato doba v čase výrazně zkracovat," říká Jiří Matoušek, člen představenstva společnosti Centropol.
Jaká je životnost FVE panelů?
Instalační firmy poskytují záruku na fotovoltaické panely 25 až 30 let a garantují, že po tuto dobu neklesne jejich výkonnost pod 80 % původního výkonu. Na mechaniku (střídače) se běžně dává záruka v délce 10 let. Na baterii 10 let s tím, že po tuto dobu se udrží nejméně na hranici 70 % původní kapacity.
[chooze:article;value:479137]
Tři možnosti využití FVE:
- Fotovoltaika s ohřevem vody
Jedná se o nejlevnější variantu bez záložního zdroje. Vyrobená elektřina zajistí chod spotřebičů v domácnosti a přebytek energie je nasměrován do topného tělesa v bojleru pro ohřev vody. Díky tomuto řešení můžete mít až polovinu roku teplou vodu prakticky zadarmo.
- Fotovoltaika s bateriovým uložištěm
Tato varianta slouží ke zvýšení soběstačnosti domácnosti. V kombinaci se záložním zdrojem v podobě baterie, do které je možné vyrobenou elektřinu uložit pro spotřebování ve večerních a nočních hodinách, a při úsporném chování lze docílit minimálního odběru elektřiny ze sítě. Záložní zdroj pomůže nahradit elektřinu i při případném výpadku dodávky.
- Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem
Jedná se o finančně nejnáročnější variantu, která má smysl především pro řádně zateplené rodinné domy. Má své klady a zápory a je nezbytné tuto alternativu detailně konzultovat s odborníkem. Důležité je upozornit, že pokud jste v minulosti získali dotaci na plynový zdroj vytápění, další dotaci již není možno čerpat.
Druhý díl bude zaměřen na fotovoltaický systém s ohřevem vody.
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.