Podle amerického lékaře Joea Whittingtona může spaní u zapnuté televize způsobit více škody, než si myslíme. "Ve skutečnosti to může zkrátit život a negativně ovlivnit vaše zdraví," varoval Whittington na tiktoku.
Své tvrzení opírá doktor o studii z roku 2022, kterou provedli chicagští vědci ze Severozápadní univerzity. Do výzkumu se tehdy zapojilo více než 550 účastníků.
[chooze:article;value:529397]
Pacienti ve věku od 63 do 84 let museli nosit hodinky i do postele, aby odborníci mohli změřit množství okolního světla, kterému byli v noci vystaveni. Následně zjišťovali, jaký vliv to má na jejich zdraví. "Zjistilo se, že u lidí, kteří spali i při minimálním okolním osvětlení v místnosti, je větší pravděpodobnost cukrovky, obezity nebo hypertenze," vysvětlil Whittington.
Zdravotní stav přitom ovlivňovalo i sebemenší světlo. "I pacienti, kteří spali při tlumeném osvětlení, například z televize, nebo dokonce smartphonu, měli druhý den ráno vyšší hladinu inzulínové rezistence, což ovlivnilo jejich schopnost regulovat hladinu glukózy," nastínil Whittington.
Lékař Samuel Choudhury ze Singapuru poznamenal, že výsledky studie jsou podobné jako v případě jiného výzkumu japonských vědců, uvedl portál 7News. "Zjistilo se, že myši vystavené světlu v noci byly častěji obézní a měly cukrovku," řekl Choudhury.
Důvodů, proč tomu tak je, existuje podle doktora hned několik. "Světlo může narušit cirkadiální rytmus a metabolismus, což způsobuje nárůst hmotnosti a inzulínovou rezistenci. Navíc také snižuje hladinu melatoninu, u kterého se v některých studiích ukázalo, že zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky," uzavřel Choudhury.
V Česku roste počet lidí, kteří mají problémy se spánkem (8/2023):
Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.