Moderní bydlení

V Berouně léčí mrtvici unikátní metodou. Pacienta rychle vrátí do běžného života

Poruchy paměti, citlivost na hluk, deprese nebo takzvaně zpomalené myšlení. I s takovými problémy se často potýkají pacienti po mozkové mrtvici. Obyčejná rehabilitace proto nestačí. Pomáhají psychoterapie nebo moderní přístroje ke stimulaci mozku.

"Snažíme se jít k jádru věci. Při mozkové mrtvici není postižené tělo, tělo je následek postižení. Mozek je postižený," vysvětlil náměstek pro rehabilitaci Centra duševní rehabilitace Jakub Pětioký.

"Ta porucha nálady se u těch pacientů rozvine ne bezprostředně po té cévní mozkové příhodě, ale třeba s odstupem šesti osmi týdnů," uvedl primář Centra duševní rehabilitace Pavel Doubek.

[chooze:article;value:572691]

​Trénovat mozek a koordinovat pohyby se pacienti učí třeba pomocí logických her a úkolů na speciálním přístroji. "Udrží pozornost při té terapii, více ho to baví. Snaží se spontánně udělat více, než když jenom sleduje pokyny terapeuta. Ty systémy vyhodnocují pro pacienta i zpětnou vazbu, takže pacient vidí, zda něco dělá dobře nebo špatně," dodal náměstek.

Přístroj umí i ukázat, jak silnou má pacient po mrtvici ruku. Třeba jestli v ní udrží hrnek plný čaje. Na problémy se spánkem nebo soustředěním prý pomáhá stimulace slabým elektrickým proudem nebo magnetickým polem.

"Používá se nejen v té akutní fázi, ale především pak i v následné rehabilitaci, kdy pacienti i mají nasazenou tu čepičku s tím stimulátorem na hlavě a tím se zvyšuje efektivita té léčby," doplnil vedoucí lékař terapií Centra duševní rehabilitace David Pánek.

"Již několik let se používá roboticky asistovaná rehabilitace a senzoricky asistovaná rehabilitace, kdy používáme roboty, senzory, pro nácvik pohybů," uvedl Pětioký. Venku si pak můžou pacienti natrénovat třeba chůzi po chodníku nebo i nástup do autobusu, ze kterého prý mají největší obavy.

Kontakt a celý článek naleznete na serveru (http://domovstesti.blog.cz/) zde.